Wideo to nieodłączna część strategii marketingowych na Facebooku. Ta platforma społecznościowa nie tylko umożliwia udostępnianie wideo, ale także stwarza różnorodne możliwości dotarcia do szerokiej publiczności za pomocą tego formatu. A on z każdym rokiem rośnie w siłę.
Jednak aby wykorzystać pełen potencjał wideo na swoim Fanpage’u, ważne abyś używała odpowiednich wymiarów i formatów wideo, które najlepiej będą pasować do Twoich treści.
W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek dotyczących wymiarów i formatów wideo, które pomogą Ci wzmocnić obecność Twojej firmy na Facebooku.
Proporcje obrazu i wymiary
Ważnym elementem wideo na Facebooku są proporcje obrazu i odpowiednie wymiary.
Optymalne proporcje obrazu to 16:9, co zapewnia Ci pełny ekran i najlepsze wrażenia wizualne dla widza. Wymiary wideo zależą od konkretnego formatu, dlatego warto znać kilka najważniejszych. Oto one:
- Landscape (Horyzontalne): najbardziej popularny format wideo na Facebooku. Wymiary dla landscape to 1280 pikseli szerokości x 720 pikseli wysokości,
- Square (Kwadratowe): idealne, jeśli Twoje wideo ma być wyświetlane zarówno na desktopie, jak i na urządzeniach mobilnych. Wymiary dla square to 1080 pikseli x 1080 pikseli,
- Verticale (Pionowe): Format pionowy jest coraz bardziej popularny ze względu na rosnące korzystanie z urządzeń mobilnych. Wymiary dla vertical to 1080 pikseli x 1920 pikseli.
Format pliku wideo
Wybór odpowiedniego formatu pliku jest kluczowy dla prawidłowego odtwarzania wideo na Facebooku.
Platforma obsługuje wiele popularnych formatów, w tym MP4 i MOV. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie formaty plików są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami, dlatego warto wybrać powszechnie akceptowany format, który zapewni optymalne odtwarzanie na różnych platformach.
W swoich materiałach Meta podaje następującą pełną lista formatów plików wideo, które można przesyłać do Facebooka, a są to:
- 3g2 (Mobile Video).
- 3gp (Mobile Video).
- 3gpp (Mobile Video).
- asf (Windows Media Video).
- avi (AVI Video).
- dat (MPEG Video).
- divx (DIVX Video).
- dv (DV Video).
- f4v (Flash Video).
- flv (Flash Video).
- gif (Graphics Interchange Format).
- m2ts (M2TS Video).
- m4v (MPEG-4 Video).
- mkv (Matroska Format).
- mod (MOD Video).
- mov (QuickTime Movie).
- mp4 (MPEG-4 Video).
- mpe (MPEG Video).
- mpeg (MPEG Video).
- mpeg4 (MPEG-4 Video).
- mpg (MPEG Video).
- mts (AVCHD Video).
- nsv (Nullsoft Video).
- ogm (Ogg Media Format).
- ogv (Ogg Video Format).
- qt (QuickTime Movie).
- tod (TOD Video).
- ts (MPEG Transport Stream).
- vob (DVD Video).
- wmv (Windows Media Video).
Rozmiar pliku
Facebook ma pewne ograniczenia dotyczące rozmiaru pliku wideo. Maksymalny rozmiar pliku wynosi 4 GB, ale dla najlepszej wydajności zaleca się, aby plik nie przekraczał 1,75 GB.
W przypadku krótkich wideo warto także zadbać o niski rozmiar pliku, aby umożliwić szybkie ładowanie treści dla użytkowników.
Czas trwania wideo
Długość wideo na Facebooku może mieć duże znaczenie dla zaangażowania użytkowników. Zbyt długie wideo może nudzić..
Najdłuższe wideo, jakie możesz przesłać na stronę firmową na Facebooku, może mieć maksymalnie 240 minut.
Co zrobić, gdy nie możesz dodać filmu na Facebooku?
Gdy nie możesz dodać filmu na Fanpage, sprawdź:
- czy jego format jest obsługiwany,
- długość filmu i rozmiar pliku (do 240 minut i do 4,0 GB),
- czy korzystasz z najnowszej wersji przeglądarki,
- czy masz stabilne połączenie z siecią.
Kilkakrotne dodawanie tego samego filmu nic nie da, jeśli Twoje nagranie nie spełnia powyższych warunków.
W trakcie dodawania filmu możesz nadal korzystać z Internetu.
Jeżeli dodawanie filmu trwa dłużej niż kilka godzin, możesz zgłosić to do Mety. A jak zgłosić problem, dowiesz się w ich materiałach pomocy TUTAJ.
AUTORKA WPISU

Agnieszka Pojda
CEO worqAssist
Wirtualna Asystentka
Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści! Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.
Sprawdź więcej na blogu:
Content Plan w biznesie online do rządzenia wszystkim
Znasz to skądś: Asana, Trello, ClickUp, Planery, karteczki, notatki w telefonie wszędzie gromadzisz pomysły i inspiracje na tworzenie contentu dla swojego biznesu? Uczysz się kolejnej aplikacji, bo może właśnie TA pomoże ogarnąć Twój contentowy chaos? Ahh… gdyby tak...
51% kobiet chce zarabiać na swojej wiedzy, ale zwleka!
Według badania przeprowadzonego przez Olę Gościniak 51% ankietowanych chce zarabiać na dzieleniu się wiedzą, ale zwleka z tym. Czy należysz do nich? Zapraszam Cię do zapoznania się z wynikami ciekawego badania „Co powstrzymuje nas przed publicznym dzieleniem się...
Delegowanie zadań: zaufanie, wsparcie i feedback
Delegowanie zadań w biznesie online poruszałam już w pierwszej części tego artykułu na blogu worqAssist. Zapraszam Cię na drugą część. Przeczytasz poniżej o wskazówkach, jakie pomogą Ci skuteczniej delegować zadania Wirtualnej Asystentce, czy swoim pracownikom....