Znasz to skądś: Asana, Trello, ClickUp, Planery, karteczki, notatki w telefonie wszędzie gromadzisz pomysły i inspiracje na tworzenie contentu dla swojego biznesu? Uczysz się kolejnej aplikacji, bo może właśnie TA pomoże ogarnąć Twój contentowy chaos?

Ahh… gdyby tak mieć 1 prostą rzecz, która sprawi, że wszystko będzie poukładane przejrzyście i zorganizowane. Marzenie ściętej głowy?

Czy musisz mieć content plan w biznesie online?

Zacznijmy jednak od tego, czy faktycznie jest Ci potrzebny harmonogram treści dla Twojego biznesu online? Może jesteś osobą, która ogarnia wszystkie aplikacje, umie je ze sobą zsynchronizować, a na dodatek w magiczny sposób zawsze wszystko pamięta i nie potrzebuje kalendarza, bo doskonale wie, kiedy, co i jak ma się wydarzyć.

Powiem Ci szczerze, że czasami łapię się na tym, że właśnie sama o sobie tak myślę. Do czasu, aż nagle, zwalam sobie na głowę mnóstwo projektów i zobowiązań, i zaczynam gubić się w gąszczu zadań. Wtedy właśnie planowanie i kontrola treści w mediach społecznościowych oraz innych kanałach komunikacji z odbiorcami siada u mnie na całego.

Czuję, że komunikacja z odbiorcami wymyka mi się spod kontroli. Miotam się w miejscu, próbuję znaleźć notatki, na których niedawno rozpisałam plan rolek na Instagrama. Otwieram ClickUp’a gdzie mam propozycje tematów na karuzele. Porównuję je ze szkicami artykułów blogowych, które leżą gdzieś w czeluściach Asany itd.

Mimo że wszystkie te aplikacje świetnie nadają się do planowania i budowania strategii całego biznesu online, to ciągle brakuje mi narzędzia, które zbierze w jednym miejscu nie tylko harmonogram treści moich kanałów komunikacyjnych, ale i pokaże, jak to się ma do strategii biznesowej.

Czujesz, że jesteś w podobnym miejscu co ja jakiś czas temu? Bądź szczera i odpowiedź sama sobie na te pytania:

 • Czy ogarniasz całościowo, z lotu ptaka swój biznes?
 • Czy wiesz, co będzie się działo w Twoim biznesie, każdego dnia, tygodnia i miesiąca? Co ze skalą roczną?
 • Czy lubisz działać na kilku/kilkunastu osobnych narzędziach?
 • Czy każdy z kanałów komunikacji Twojej marki, jest zsynchronizowany z pozostałymi?
 • Czy Twój content odpowiada strategii Twojej marki w danym roku?

 

Prawda jest taka, że jeśli na co najmniej 2 z tych pytań odpowiesz „Nie”, warto byłoby, żebyś zrewidowała swoje działania. Bo może być tak, że tracisz niepotrzebnie swój cenny czas na kręcenie się wokół, bez planu, wystawiona na spontaniczne akcje, żeby tylko coś opublikować.

Załadowana ogromem tasków kobieta worqAssist Content Plan Harmonogram treści

Jak harmonogram treści pomaga w biznesie online?

Nie ma biznesu online bez regularnego tworzenia treści dla miejsc styku Twojej marki z odbiorcami. Social media, newsletter, reklamy, strony sprzedażowe itd. Wszystko to wymaga czasu, przemyślanego planu działania i dopasowania do ogólnej strategii biznesu. Stąd każde narzędzie, które ułatwia i przyspiesza pracę nad planowaniem i tworzeniem contentu, jest na wagę złota.

Harmonogram treści:

 1. Wpływa na dobrą organizację i efektywność Twojej pracy, tym samym pomaga w skupieniu się na zadaniach związanych z tworzeniem treści.
 2. Pomaga Ci utrzymać spójność w biznesie, dzięki czemu budujesz wiarygodność i zaufanie wśród obserwujących.
 3. Daje Ci kontrolę nad treściami promocyjnymi, dostosowuje się do planowanych przez Ciebie wydarzeń biznesowych i projektów.
 4. Ułatwia optymalizację Twoich treści pod kątem SEO, co przekłada się na Twoją widoczność w sieci.
 5. Pozwala Ci skupić się na tworzeniu jakościowych materiałów, unikając robienia czegoś „na już”.
 6. Umożliwia dostarczanie odbiorcom treści w odpowiednich momentach.

 

W rezultacie harmonogram treści to świetne narzędzie, które pozwala na lepsze zarządzanie, planowanie i optymalizację działań online. To z kolei prowadzi do większego zasięgu, zaangażowania odbiorców i wzrostu przychodów w biznesie. I o to właśnie chodzi.

Co jest ważne w content planie?

Przede wszystkim Twój harmonogram powinien:

 • prosty pod względem dostępnych w nich narzędzi,
 • łatwy do uzupełniania,
 • przejrzysty w swojej formie,
 • zawsze pod ręką,
 • możliwy do udostępnienia osobom trzecim np. wirtualnym asystentkom,
 • uwzględniać różne kanały dystrybucji treści.

 

Do tego świetnie, gdyby był podzielony ze względu na ogólne cele biznesowe, długofalowe działania, zaplanowane działania promocyjne i… Twój czas wolny.

Osobiście dodałabym jeszcze do listy gotowanie i ogarnianie bałaganu. Z odkurzaniem poradzę sobie sama 😅

Jakie narzędzie nada się do tworzenia content planu?

Przetestowałam już kilkanaście narzędzi. Od najbardziej popularnej Asany i Trello, po planowanie vintage, czyli kartka i długopis. Tak, każde z nich miało mnóstwo zalet, ale też tworzyło przeszkody.

Prawda jest taka, że jeśli nie korzystasz na co dzień z konkretnych aplikacji, musisz się ich nauczyć. Nie da się tego przeskoczyć. Na dodatek z doświadczenia wiem, że nie wszystkie aplikacje są intuicyjnie zaprojektowane, a i liczba dostępnych funkcji może przytłaczać.

Planowanie na kartce cóż, zostaje na kartce, a Ty jako osoba działająca online powinnaś mieć wszystko rozpisane i dostępne w chmurze. Szczególnie jeśli dzielisz się swoim harmonogramem z innymi współpracownikami.

W worqAssist w codziennej pracy korzystamy z Asany. Dodatkowo w swojej własnej działalności używam ClickUp’a do gromadzenia i porządkowania zadań, inspiracji, spotkań i kolejnych projektów.

A jednak… dla rozpisania contentu najlepiej sprawdza się nasz wewnętrzny Content Plan – Harmonogram Treści, teraz już na 2024 rok.

To mega proste i intuicyjne rozwiązanie, dzięki któremu każda osoba w naszym zespole dokładnie wie, co, kiedy i jak ma robić. Działając z naszym Content Planem w biznesach online, niwelujemy do zera przypadkowość. Co więcej, jest tu miejsce nawet na spontaniczność, bo dokładnie wiesz kiedy możesz sobie na nią pozwolić, tak żeby nie kolidowała z innymi ważnymi wydarzeniami.

Dlatego już po raz kolejny dzielimy się nim razem z Tobą.

Teraz i Twój biznes może wejść na wyższy poziom organizacji. Co więcej, nie zostawiamy Cię w tym samej. Bo wraz z Content Planem na 2024 rok, dostajesz również nagranie wideo, które pomoże Ci zaplanować działania w oparciu o nasze narzędzie.

Zainteresowana?

Zgarnij swój Content Plan – Harmonogram Treści 2024’ już teraz i zacznij planować treści z wyprzedzeniem.

Cenię sobie prostotę i szybkość działania, dlatego lubię narzędzia, które współpracują ze mną od samego początku, bez konieczności zdobywania nowych umiejętności w tym zakresie. Zaoszczędzony czas wolę przeznaczyć na rozwój samej siebie.

A Ty? Co zrobisz z zaoszczędzonym czasem?

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Magdalena Grzymkowska-Mutlu

Wirtualna Asystentka worqAssist

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Dołącz do newslettera

WeeklyAssist – Twoje źródło newesów z binzesu online worqAssist
.