Masz bloga, swoją stronę internetową, profil w socialmediach czy nawet fanpage na Facebooku? Sprawdź, jak afiliacja może przynieść Ci dodatkowe korzyści!

Monetyzowanie działań w sieci to duży krok dla rozwinięcia swojej działalności i budżetu. Jeśli już posiadasz swoje miejsce w sieci lub dopiero planujesz je stworzyć, powinnaś wiedzieć co nieco o afiliacji i pozostałych możliwościach na czerpanie dodatkowych zysków z wizyt osób odwiedzających Twoją witrynę.

Czym jest afiliacja?

Według Sprawnego Marketingu, za Maciejem Janasem, Marketing afiliacyjny to technika marketingu internetowego, w której reklamodawca (sprzedawca) deleguje wykonanie działań marketingowych na licznych niezależnych marketingowców (partnerów), którzy opłacani są w modelu „za efekt”.” 

Jedną z ważniejszych kwestii jest rozróżnienie trzech uczestników marketingu afiliacyjnego: Wydawcy, Reklamodawcy oraz sieci afiliacyjnej. 

jak w praktyce wyglada afiliacja

Źródło: webepartners.pl

Wydawca to każdy zarejestrowany użytkownik sieci afiliacyjnej, osoba, która posiada powierzchnię reklamową i chce wykorzystać ją do promowania marek w zamian za prowizję. 

Reklamodawca, czyli brand lub firma chcąca zwiększyć swoją sprzedaż dzięki grupie wydawców poprzez stworzenie programu partnerskiego na określonych z góry zasadach oraz wynagradzać współpracujących wydawców.

Sieć afiliacyjna — firma, która łączy w swoich zasobach sklepy internetowe i zrzeszonych wydawców. Rola sieci afiliacyjnej jest udostępnianie narzędzi dla obydwu stron, tak aby możliwe było dla Wydawcy generowanie linków afiliacyjnych, śledzenie swoich statystyk, wypłata środków; oraz z drugiej, dla Reklamodawcy — łatwe, sprawne monitorowanie konwersji, zbiorcze fakturowanie działań i skorzystanie z bazy wydawców. 

Jak rozpocząć działania?

Współpraca afiliacyjna to jedyna możliwość wspólnych działań z markami/sklepami, pozwalająca na pełną decyzyjność

Wymagania co do wejścia w takie działania są minimalne, trzeba posiadać jedynie przestrzeń w Internecie i chęć działania. To wydawca podejmuje decyzję o ewentualnej współpracy ze sklepem poprzez dołączenie do programu partnerskiego lub odpowiedź na zaproszenie wysłane przez markę.

Czas lub forma promocji również zależy od wydawcy. Chciałabyś stworzyć artykuł tematyczny, prezentownik lub umieścić banery promocyjne na swoim blogu? Jeśli w warunkach programu nie określono inaczej, możesz zamieszczać materiały w dowolnym momencie. Co ważne, wydawca ma również pełne prawo zrezygnować z działań dla danego sklepu lub pracy w sieci afiliacyjnej w każdej chwili, bez konsekwencji. 

Każda z sieci afiliacyjnych wymaga rejestracji. Podczas niej, możesz zostać poproszona o podanie danych kontaktowych takich jak imię i nazwisko, adres strony internetowej, adres email czy numer telefonu. 

W późniejszym etapie konieczne może się okazać uzupełnienie danych osobowych umożliwiających wypłatę zarobionych środków.

Zazwyczaj trzeba dodatkowo stworzyć krótki opis profilu i planowanych działań.

Jak tylko wydawca założy konto i zostanie ono pozytywnie zweryfikowane, otrzymuje możliwość aplikowania do programów partnerskich marek. Po dołączeniu zyskuje już możliwość generowania linków afiliacyjnych, korzystania z gotowych kreacji graficznych i kodów rabatowych. 

Zalety dołączenia do sieci afiliacyjnej

Jakie są plusy z zostania wydawcą? Pozytywnych aspektów jest sporo, najważniejszy to możliwość monetyzowania swoich działań i jednocześnie samodzielne decydowanie o formie i czasie publikacji. 

Poza tym, aby działać w sieci afiliacyjnej, nie musisz posiadać zarejestrowanej działalności. Część z sieci udostępnia możliwość generowania rachunku, na podstawie którego zlecana jest wypłata środków, a wydawca dzięki niemu może ująć zarobione kwoty z podatkowym rozliczeniu rocznym. 

Korzystając z systemu stworzonego przez sieć afiliacyjną, wydawca ma dostęp do wszystkich zrzeszonych marek w jednym miejscu. Nie ma potrzeby kontaktowania się bezpośrednio z każdym ze sklepów i ustalania szczegółów współpracy. Wszystko zbierane jest w jednym miejscu z jasno przedstawionymi zasadami współpracy. 

W panelu wydawcy często znajdują się też gotowe już feedy produktowe oraz kreacje graficzne, które wystarczy pobrać jako plik lub gotowy kod HTML wraz z linkiem afiliacyjnym. 

Fakt dołączenia do sieci afiliacyjnej jako nowy wydawca często rodzi dodatkowe pytania. W niemal każdej z nich czeka na Ciebie dział Obsługi Klienta, który chętnie pomoże na każdym etapie pracy wydawcy. 

Pomysły na afiliację dla Ciebie

Przygotowałam dla Ciebie kilka pomysłów na artykuły z wykorzystaniem afiliacji. Sprawdź jeśli chciałabyś spróbować, ale nie masz pomysłu jak zacząć!

 

  1. Poradniki Zakupowe do Różnych Świąt i Okazji: Możesz napisać artykuły typu „Prezenty na Mikołajki” czy „Co Kupić na Święta”, w których polecić możesz produkty dostępne online. Załącz linki afiliacyjne do każdego z polecanych produktów.

  2. Rankingi i Zestawienia: Stwórz rankingi, np. „Top 10 Smartfonów w 2023” czy „5 Najlepszych Robotów Kuchennych”. W artykułach takich możesz umieścić szczegółowe opisy produktów wraz z linkami afiliacyjnymi.

  3. Poradniki „Jak to Zrobić” z Rekomendacjami Produktów: Napisz artykuły typu „Jak Zorganizować Małe Biuro” czy „Jak Zrobić Domowy Gabinet”. W treści wprowadź rekomendacje produktów, które mogą być użyteczne, z linkami afiliacyjnymi.

  4. Artykuły o Najnowszych Trendach z Linkami do Produktów: Jeśli prowadzisz bloga modowego, technologicznego czy lifestyle’owego, możesz pisać o najnowszych trendach w tych dziedzinach, podając przykłady produktów dostępnych online i linkując do nich.

  5. Recenzje Książek z Linkami do Księgarni Internetowych: Jeśli jesteś miłośnikiem książek, możesz recenzować nowości wydawnicze lub klasyki literatury, dołączając linki afiliacyjne do księgarni internetowych.

  6. Recenzje i Porównania Oprogramowania lub Aplikacji: Jeśli jesteś technologicznym geekiem, możesz recenzować lub porównywać różne rodzaje oprogramowania, lub aplikacji, podając linki do ich zakupu lub subskrypcji.

 

Mam nadzieję, że pomysły na artykuły będą dla Ciebie przydatnym źródłem inspiracji i ułatwią Ci start w afiliacji!

Jeśli chciałabyś mocniej zgłębić tę tematykę, odwiedź bloga webePartners TUTAJ 

Chcesz mnie dodatkowo wesprzeć? Zarejestruj się, korzystając z mojego linku afiliacyjnego TUTAJ!  

* Artykuł powstał we współpracy z webePartners.

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Profesjonalna Wirtualna Asystentka

Projekt Managerka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...