Cześć! Jestem Agnieszka Pojda z worqAssist.

Zapraszam Cię na 13 odcinek biznes-vloga. Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie to, co Wirtualna Asystentka musi umieć.

Zobacz film lub czytaj poniżej:

Lista zadań Wirtualnych Asystentek może być serio bardzo długa. Jednak czy jako WA musisz robić wszystko?!

Ten odcinek jest dla Ciebie idealny, gdy chcesz zostać Wirtualną Asystentką lub działasz już jako Wirtualna Asystentka.

Zapraszam Cię także do Kalendarza Adwentowego Wirtualnej Asystentki. Pod tym filmem znajdziesz link do zapisu na akcję. Akcja trwa od 1 do 24 grudnia. A jeśli oglądasz ten odcinek poza grudniem, to możesz zapisać się na listę osób zainteresowanych nią w najbliższym grudniu. 

Co musisz wiedzieć, żeby być Wirtualną Asystentką?

Z jednej strony niewiele, a z drugiej bardzo dużo. A najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest słynne: „to zależy”.

A zależy od tego: 

  • co chcesz robić,
  • co lubisz robić,
  • czy znasz się i czy pociągają Cię techniczne zagadnienia,
  • czy lubisz pisać,
  • czy chcesz iść w grafiki,
  • itd…

Ta lista może być serio bardzo długa. 

A najważniejszym pytaniem jest: czy chcesz mieć specjalizację i być w tym jednym zadaniu najlepsza, czy może chcesz umieć wiele rzeczy. 

Z doświadczenia wiem, że wiele zależy także od tego, z jakimi klientami zaczniesz pracować na początku. Jakie zadania zaczniesz dla nich robić. 

Ja tak miałam z pisaniem treści do Social Mediów. Jak zaczęłam kilka lat temu, tak nie potrafię skończyć, ale uwielbiam to. Lubię krótkie formy, choć nawet na Facebooku i Instagramie trafiają się długie posty. 

A może by tak mieć swoją specjalizację?

Jest wiele Wirtualnych Asystentek, które mają swoją specjalizację i odnajdują się idealnie także w innych różnego rodzaju zadaniach, gdy u klienta zajdzie taka potrzeba. Zajmują się np. e-mail marketingiem i obsługą różnych programów do wysyłki Newsletterów i w tym się specjalizują. Inne śmigają genialne Landing Page’e i ograbiają inne rzeczy w WordPressie. 

Co prawda, rynek i życie często zmusza Cię (i wszystkie inne Wirtualne Asystentki też) do robienia tego, czego akurat potrzebują nasi klienci. Czasami takich rzeczy nie przeskoczysz i bierzesz to, co jest. To normalne, bo rachunki trzeba płacić, dzieci nakarmić itd. Jednak warto pokazywać i mówić, w czym Jesteś dobra, a w czym najlepsza.

Co musisz umieć, żeby zostać Wirtualną Asystentką?

Załóżmy, że pracowałaś w biurze i prace typowo administracyjne świetnie ogarniasz. Możesz pomagać swoim klientom właśnie w tym. Ten rodzaj zadań to na początek dla  wielu Wirtualnych Asystentek najczęstszy wybór.

Często dostaję pytanie, co musisz umieć, żeby zacząć? 

 Przedstawię Ci teraz listę kilku zadań, które są takimi must have, które dobrze, jeśli znasz i potrafisz zrealizować dla swojego klienta. 

  1. Obsługa skrzynki e-mail. To częste zadanie, które pojawia się u naszych wszystkich klientów i dobrze, gdy jesteśmy w stanie je ogarniać. Bardzo przydaje się tutaj znajomość zasad netykiety. Możesz o niej przeczytać na blogu worqAssist tutaj
  2. Obsługa Social Mediów. Tutaj mam na myśli odpowiadanie na wiadomości oraz komentarze na Facebooku, Instagramie itd. To zadanie, które cały czas się przewija. Co prawda można je zautomatyzować, ale nie wygląda to potem na profilach naszych klientów, nienaturalnie. 
  3. Zadania administracyjne. Czyli np. wsparcie klienta w sporządzaniu raportów, opracowaniu dokumentów, kontaktach z kontrahentami, umawianie spotkań itp. Mam tu na myśli zadania klasycznej asystentki, które możesz realizować także zdalnie. 

 

Są to 3 takie grupy zadań, które są proste i nie wymagają od Ciebie specjalistycznej wiedzy. Nie musisz w nich być mistrzem WordPressa, czy pisać genialne teksty, które porwą tłumy. Wiele bardziej zaawansowanych rzeczy możesz się nauczyć z czasem.

Jeżeli chcesz zostać Wirtualną Asystentką lub już Nią Jesteś i chcesz się rozwijać, dołącz do darmowego Kalendarza Adwentowego Wirtualnej Asystentki TUTAJ.

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Wirtualna Asystentka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...

Dołącz do newslettera