Myślisz: internet. I co widzisz oczami wyobraźni? Dostęp do informacji 24 godziny na dobę. Coś jeszcze? Możliwość rozmowy z kimś, kto jest na drugim końcu świata?

Przyjrzyj się właśnie rozmowie. Tym, jak ona powinna wyglądać. Czy pierwsze co przychodzi Ci na myśl to jest to, czy w ogóle istnieją jakieś zasady rozmów w internecie?

W obecnych czasach robi się zakupy w Internecie: sprzedaje i kupuje. By trafić do Klienta, trzeba zachowywać się profesjonalnie — i o tym będzie dzisiejszy post.

Netykieta, bo o niej mowa, to nic innego jak swoisty savoir vivre wśród Użytkowników Internetu. Jest to pewien zbiór zasad, które określane są jako kulturalne i etyczne.

W tym tekście skupiam się nad komunikacją w biznesie. Zupełnie pomijam kwestie komunikacji pomiędzy standardowymi użytkownikami internetu. 

 

Zasady komunikacji w internecie

Zasady są podobne do tych, z których korzystasz w realnym świecie. Nie należy nikogo obrażać oraz wyzywać. Należy używać słów w taki sposób, żeby nikogo nie zranić. Wszelką krytykę, czy nawet spory powinno się “załatwiać” w cywilizowany sposób.

Internet sprzyja anonimowości, ale pamiętaj, nie zwalnia to z poczucia godności osobistej drugiego Człowieka. Nikt nie chciałby być w jakiś sposób wyśmiany, czy znieważony. 

 

Szanuj!

Właśnie, jest to chyba podstawowa zasada: szanujmy się nawzajem.

Używając większej ilości słów pisanych małą literą, wyłącz caps locka. Gdy piszesz z jego użyciem, inni mogą odnieść wrażenie, że podnosisz głos.

Ciekawe jest to, że gdy wpisujesz hasło niepoprawne ortograficznie do wyszukiwarki, ona znajdzie dla Ciebie to, czego byśmy oczekiwali.

Doba internetu, a wraz z nią emotikony. Lubisz je i pewnie często ich używasz, ale, niestety, czasem zbyt często. Zasypywanie kogoś gromem tych dziwacznych minek nie jest czymś fajnym i miłym. Pamiętaj, że emotikony nie powinny zastąpić zwykłej komunikacji! 

 

Trollowanie.

 

Kolejna kwestia, która może być irytująca dla innych. Łączy się ona z udostępnianiem czegoś w celu uzyskania popularności. Są to treści, których celem jest wywołanie negatywnej reakcji.

 

Fake newsy

Nie baw się w nie! Jednak skąd masz wiedzieć, że przeczytana wiadomość nie jest prawdziwa? Najpierw ją sprawdź. I to najlepiej w kilku źródłach. Jeżeli jest OK, to później, z czystym sumieniem, udostępniaj dalej.

 

Prawa autorskie

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli jesteś autorem (czy to tekstu, czy zdjęcia), możesz udostępniać, zmieniać i robić ze swoim dziełem, co tylko zapragniesz. 

Sytuacja zmienia się diametralnie, jeżeli kopiujesz treści i nie podajesz autora. Popełniasz tym samym przestępstwo!

 

Czy stosujesz zasady Netykiety w służbowych wiadomościach mailowych?

Stosuj! To świadczy o Twoim profesjonalizmie. A także o tym, czy i jak poważnie traktujesz odbiorcę swoich maili.

W mailu Netykieta jest ważna, zwłaszcza gdy kierujesz wiadomość do swoich Partnerów biznesowych oraz klientów.

Nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób zwraca uwagę na to, co musi przeczytać. Często to, co ktoś zobaczy w mailu od Ciebie, zadecyduje czy nawiążecie współpracę. Nie mam tu na myśli samej treści, ale wygląd konkretnych elementów wiadomości.

Dlatego proponuję Ci przyjrzeć się sposobowi komunikacji mailowej, gdzie panują dokładnie takie same zasady Netykiety, ale są poszerzone o inne, równie ważne.

 

Ważne dane w treści maila i „wyślij do wielu”

Używając poczty internetowej, pamiętaj, żeby nie udostępniać nikomu danych wrażliwych Twojego Odbiorcy! Także chroń swoje. Nie udostępniaj ich niezaufanym osobom. 

Używaj opcji UDW (ukryte do wiadomości), gdy wysyłasz tego samego maila do kilku Odbiorców jednocześnie. Pamiętaj również, żeby na wstępie swojej wiadomości poinformować o tym, że kierujesz maila do więcej niż jednej osoby.

Pisząc e-maila, zawsze uzupełnij pole „tytuł”. Zapisz tam bardzo krótko, co odbiorca znajdzie w jego treści. Dzięki temu oszczędzasz czas odbiorcy i pomagasz mu nadać priorytet twojej wiadomości.

Gdy w wiadomości dodajesz załącznik, poinformuj o tym. 

Nie wysyłaj zbyt dużych plików. Łatwiej i lepiej jest wysłać link lub udostępnić plik innym kanałem. Jeżeli już koniecznie musisz to zrobić, spakuj plik w programie do kompresji.

 

Stopka maila, czyli zostawiaj swoje dane kontaktowe

W stopce przygotuj krótki wykaz sposobów na kontakt z Tobą. Twoje imię i nazwisko, dane twojej firmy i adres, numer telefonu, adres twojej strony internetowej.

Jeśli stopka pojawia się w Twoim Newsletterze, pamiętaj o wymogach RODO. Spełnij je także, jeśli wysyłasz wiadomość do pojedynczej osoby. Bo nawet tutaj jesteś administratorem jej danych.

Stopka to także świetna okazja na pokazanie swoich usług czy produktów, ale w telegraficznym skrócie. Masz nowość w swojej ofercie? Napisz np.: Sprawdź nowe usługi worqAssist -> link. Możesz tym także zachęcić potencjalnych klientów do zakupu a obecnym dosprzedać dodatkowe usługi.


Czy netykieta to znana Ci nauka, czy dopiero teraz uświadamiasz sobie jej istnienie? Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów, koniecznie skomentuj i daj mi tym znać, że zaciekawił Cię ten temat. 

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku– zyskasz porcję motywacji i pozytywnej energii!