Social Media mają dużą moc w dzisiejszych czasach. Jednak pamiętaj, żeby budować także listę subskrybentów swojego Newslettera. Nie zapominaj o nich i pilnuj, żeby nie zapomnieli także o Tobie. 

Po nitce do kłębka – czy potrzebuję bloga?

Przeglądając różne profile w Social Mediach często natrafiam na sesje Q&A. Ta forma nakłonienia do kontaktu ze strony Obserwatorów jest popularna na Instagramie poprzez użycie opcji „PYTANIA” w InstaStories.

W jednej z takich sesji natrafiłam na pytanie: „czy warto założyć bloga, czy lepiej działać tylko w Social Mediach?”.

Wbrew pozorom coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie. A jaka jest odpowiedź?

No oczywiście, że założyć bloga, a najlepiej na własnej domenie. Dlaczego to jest takie ważne? Czy blog to jakiś wymóg bycia influencerem? 

Teoretycznie nie. Jednak wiele osób w pewnym momencie swojej działalności online zaczyna myśleć, żeby to hobby, przebudować w zarabiający biznes. A wiele z nich zakłada to już na samym początku i jest to częścią całej konkretnej strategii.

Blog to miejsce do udostępniania treści, które pokazujesz także w Social Mediach. Jedno z tych miejsc wykorzystaj jako przedłużenie i uzupełnienie drugiego.

A co gdy stracisz swój profil w danym kanale w Social Mediach?

Żyjemy w czasach, w których niczego nie da się przewidzieć. Możesz z sukcesem prowadzić Fanpage, mieć kilka tysięcy obserwatorów na Instagramie, na YouTube milion odtworzeń swoich filmów. I to jest super, ale co zrobisz, gdy Twoje kanały padną? Gdy dana Platforma postanowi się zamknąć? Przecież ma do tego prawo…

 

Wtedy tracisz swoje zasięgi. Przez co możesz stracić także swój biznes. Myślę, że to jest wystarczający powód do tego, żeby założyć Newsletter i do niego zapraszać śledzących Cię w Social Mediach ludzi.

Newsletter to content marketing

I to jaki! To jedna z form content marketingu, która jest najefektywniejsza. Co prawda zajmuje czas, ale jeśli masz dobry pomysł na swój Newsletter, to będzie strzał w 10!

A przede wszystkim, gdy jakiś Twój kanał w Social Mediach padnie, Ty masz opcję szybkiego i bezpośredniego kontaktu z ludźmi, którzy Cię lubią. W końcu oddali Ci swojego maila.

W Newsletterze spokojnie zrealizujesz wiele celi i założeń swojego biznesu. Ważne jest to, żeby stale go rozwijać i promować.

Gdzie założyć swój pierwszy Newsletter?

Dopiero zaczynasz przygodę z Newsletterem? Wybierz na początek opcje darmowe i sprawdź, jak się tutaj odnajdujesz.

Są 2 popularne platformy, które są najczęściej wybierane właśnie ze względu na oferowane opcje bezpłatne do określonej liczby subskrybentów. Są to MailerLite i MailChimp

W pierwszej platformie działasz zupełnie za free do momentu, gdy Twoja lista osiągnie 1.000 subskrybentów. W drugiej do 2.000.

Są to idealne rozwiązania na start, gdy dopiero uczysz się działać na polu e-mail marketingu.

Czy muszę mieć Newsletter?

Nie. Ale gdy go masz, budujesz bazę kontaktów do swoich potencjalnych klientów. Wtedy od pierwszego dnia istnienia swojej strony internetowej czy bloga, już zbierasz adresy e-mail. Już tworzysz swoją listę.

Newsletter możesz potraktować jako Twoje zabezpieczenie kontaktu z Twoimi obserwatorami. Jako miejsce regularnych spotkań na Twoim gruncie.

Adresy e-mail na Twojej liście są dodawane dobrowolnie przez ich właścicieli. Każda z tych osób jest tam, bo widzi wartość dla siebie. Twoim zadaniem jest utrzymanie poziomu i dawanie więcej wartościowych treści, na które czekają te osoby.

To dlatego ważny jest plan treści. Plan, w którym określisz sobie (a z czasem i swoim odbiorcom), co pojawi się w kolejnych wydaniach Twojego Newslettera.

Jak namówić swoich obserwatorów w Social Mediach do zapisania się do Newslettera?

Jednym z najprostszych sposobów jest przygotowanie prezentu za zapis. Czegoś, co:

  •  odpowie na konkretny problem Twojego odbiorcy,
  • będzie krótkie,
  • wiązało się z niewielkim kosztem przygotowania,
  • promowało Twoje działania online. 

Lead magnet, bo tak jest popularnie nazywany ten prezent za zapis, jest jedną z najlepiej sprawdzających się form zachęty do zapisania się na Newsletter.

W przypadku sklepów internetowych dobrze sprawdza się kod rabatowy obniżający wartość pierwszych zakupów.

Nie zapominaj o liście swoich subskrybentów!

Pamiętaj, że Ci ludzie tam są. Z czasem zapominają, że zapisali się na Twój Newsletter, dlatego dbaj o wasz kontakt. 

Idealnym rozwiązaniem jest pisanie do nich raz w tygodniu. Jednak w prawdziwym biznesie i życiu, często nie możesz nie mieć na to przestrzeni. Dlatego proponuję wysyłkę nowego listu choć raz na 2 tygodnie. Tak, żeby wilk był syty i owca cała (i zadowolona;)).  

A jeśli szukasz inspiracji na przygotowanie swojego Newslettera i wskazówek na tworzenie wartościowych treści, zapisz się na worqNEWS. Newsletter, który wysyłam co 2 tygodnie w środy, a jego tematyka krąży wokół content marketingu.  

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

WeeklyAssist – Twoje źródło newesów z binzesu online worqAssist

Marketing Permissions

Prawie się udało! Sprawdź maila i potwierdź dołączenie do WeeklyAssist.