Jedną z dziedzin, w której pośrednio i bezpośrednio może realizować się Wirtualna Asystentka, jest copywriting. Praktyczna znajomość dobrego copy bardzo pomaga i ułatwia pracę. Możesz działać w pisaniu tekstów sprzedażowych, jak i treści do kanałów w social mediach swojego klienta.

Zapraszam Cię do odsłuchania podcastu “Asystentka Biznesów online”, do którego zaprosiłam Ewę Szczepaniak z pracowni Tekstowni.pl.

Czy copywriterem trzeba się urodzić?

Oczywiście, że NIE! Wiadomo, nie mówimy tu o napisaniu trylogii na miarę Henryka Sienkiewicza czy kryminalnego bestselleru. Jednak w każdym innym przypadku, zwłaszcza w pisaniu tekstów sprzedażowych, pisania można się nauczyć! Bo największą blokadą w pisaniu nie jest brak predyspozycji, a brak wiedzy – co i w jakiej kolejności zawrzeć w środku?

Na rynku jest wiele kursów uczących copy. Tańsze, droższe. Bardzo rozbudowane, mniej rozbudowane. Jak to mówią – do wyboru do koloru. Ja jednak ze swojej strony mogę Ci polecić kursy Ewy Szczepaniak z Tekstowni. Sama z nich korzystałam, a spod skrzydeł Ewy wyszło wielu skutecznych copywriterów. A skoro mowa o skuteczności…

Jakie są cechy skutecznego tekstu sprzedażowego?

Na dobry, czyli skuteczny tekst sprzedażowy, składa się wiele czynników. Od początkowego researchu poprzez właściwe zaprojektowanie tekstu, a na doborze słów kończąc. Słowa powinny zachęcać, zachwycać i budzić entuzjazm u czytelnika.

Wejdź w buty osoby, którą chcesz przekonać do zakupu

Pomyśl, z czym taka osoba się zmaga? Czego potrzebuje? Jak ten projekt, który masz zareklamować, może jej rzeczywiście pomóc? Bo tu nie chodzi o to, żeby komuś coś wcisnąć, wyjąć mu pieniądze z portfela. Chodzi o to, żeby obie strony były wygrane. Czego ta osoba musi się dowiedzieć, żeby się danym produktem zainteresować i uwierzyć w niego?

Jako autor tekstów nie jesteś od kreowania potrzeb czy ich wzbudzania. Jesteś od odkrywania potrzeb i reagowania na nie w tekście. Wciskanie komuś czegoś, czego on nie potrzebuje, to bardzo krótkowzroczna polityka. Dzisiaj się uda, ale za jakiś czas do klienta dotrze, że kupił coś, czego nie potrzebuje i więcej nie wróci. Poczuje się najzwyczajniej w świecie oszukany.

No dobra. Wiesz już, że napisanie dobrego tekstu, to nie takie hop-siup i wymaga trochę wysiłku. Ale czy można sobie to jakoś ułatwić?

Jak usprawnić sobie pisanie?

Piszemy szybko wtedy, kiedy wiemy, co napisać. Dlatego nie polecam siadania do pustej kartki. W takim przypadku siadasz, zaczynasz myśleć… i myśleć… i tracisz swój cenny czas. Dobrą praktyką jest pomyśleć o temacie już dzień wcześniej. Do głowy przychodzą różne pomysły, sformułowania, a później to już kwestia przelania ich na papier. 

 Jest jeszcze jedna przydatna umiejętność związana z copy – szybkie pisanie, a najlepiej bezwzrokowe. Warto je ćwiczyć, by oszczędzać czas.  

Praktyka czyni mistrza. Z czasem pisanie będzie Ci przychodzić coraz łatwiej. A coś o tym wiem. Z mojej ręki miesięcznie wychodzi około 500 tekstów. Są to przede wszystkim treści na social media klientów. Pisanie sprawia mi przyjemność i mam nadzieję, że i Ty również poczujesz radość z pisania. 

O copywritingu można pisać i pisać… temat rzeka. Jeśli masz jakieś pytania związane z tym tematem, to pisz śmiało na kontakt@worqassist.pl. Chętnie na nie odpowiem. 

Zachęcam także do kontaktu z Ewą, moją Copy Guru. Znajdziesz ją tutaj

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist CEO

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist, Wirtualna Asystentka, Copywriter

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.