W czerwcu 2022 roku Zespół worqAssist spotkał się pierwszy raz offline. 

Wyszłyśmy z naszych komputerów i postanowiłiśmy zrobić wspólnie coś fajnego. Tym razem skupiłyśmy się na… sobie. Wykorzystałyśmy nasze spotkanie w krakowskiej Przestrzeni Pełnej Czasu, aby poznać się lepiej od strony naszych talentów Gallupa® (o nich więcej dowiesz się tutaj).

 

Dlatego zaprosiłam Dominika Juszczyka, który przeprowadził dla nas warsztat właśnie związany z naszymi talentami. Gorąco polecam Ci zainteresowanie się tematem talentów Gallupa, a poniżej znajdziesz krótki wywiad, jaki przeprowadziłam właśnie z Dominikiem w dniu naszego stacjonarnego spotkania.

Agnieszka Pojda: Gdybyś miał wybrać swoją wirtualną asystentkę, tylko po posiadanych przez nią talentach Gallupa, jakie to musiałyby być talenty?

 

Dominik Juszczyk: OK. Tak się składa, że mam wirtualną asystentkę. Ma część talentów komplementarnych: ma zbieranie bardzo wysoko, ale ma też wysoko odpowiedzialność i naprawianie. Ja potrzebuję tego naprawiania, bo czasami robię coś szybko i potem potrzebuję to doszlifować, znaleźć błędy, więc te trzy talenty mocno bym podkreślił.

 

AP: Ok, czyli już masz wirtualną asystentkę 😉 I rzeczywiście dobierałeś ją według talentów?

 

DJ: Wiesz co, ja ją znałem z innego kontekstu, ale wiedziałem, jakie ma talenty i wiedziałem, w jaki sposób pracuje, więc wiedziałem też, że to jest wynik pewnych talentów. Natomiast chodziło bardziej o sposób działania. Ale te talenty też ma, więc można powiedzieć, że tak.

 

AP: Czyli się uzupełniacie. Powiedz proszę, jak stworzyć taki zgrany zespół, bazując na talentach Gallupa jego potencjalnych członków?

 

DJ: Gallup mówi, że [test i jego wynik przyp. red.] to nie jest narzędzie rekrutacyjne. Ale za to warto zainwestować czas, żeby poznać te talenty. 

 

Czyli jeżeli ja wiem, jakie mam talenty i jakie talenty mają osoby wokół mnie, to to jest szansa, żeby ten zespół był zgrany, niezależnie od tego, jakie talenty są w zespole. Chodzi o to, żeby poznać siebie nawzajem: z czym przychodzimy, jakie mamy wartości, jakie mamy potrzeby, bo to pomaga potem w codziennej pracy.

 

AP: Super. Więc zrobiłam test Gallupa, mam w ręce raport z wynikami i co dalej? Jak wykorzystywać tę wiedzę? Od czego zacząć pracę z talentami? Co zrobić z talentami, których nie lubimy albo nie rozumiemy? 

 

DJ: Gallup proponuje taki bardzo prosty proces: Nazwij, Uznaj, Wyceluj (ang. Name it, Claim it, Aim it). 

 

Czyli najpierw pracujemy z raportami. Jest takie proste ćwiczenie: podkreślamy w raporcie rzeczy, które u siebie widzimy. Idealnie jest, kiedy możemy się tym podzielić z innymi osobami. Wtedy te osoby mogą nam pokazać, co robimy z tym na zewnątrz. 

 

Druga rzecz, która jest bardzo, bardzo skuteczna, to jest patrzenie przez pryzmat tego, co się dzieje w tygodniu. Czyli na przykład wypisujemy sobie zdarzenia, które były dla nas dobre: sukcesy, pozytywne rzeczy. Patrzymy potem na nasze top 10 talentów i zastanawiamy się, jak one uwidoczniły się w tych pozytywnych sytuacjach. Dzięki temu zobaczymy, jak one działają w dobry sposób. Potem wypisujemy trudne sytuacje i patrzymy, jak nas te talenty w nie wprowadziły. 

 

Po kilku takich historiach zobaczymy, które talenty są widoczne częściej w tych pozytywnych aspektach, a które w tych negatywnych. 

 

Na podstawie tego, możemy wybrać talenty, które już wykorzystujemy dobrze i postarać się robić to jeszcze lepiej. Widzimy też, które talenty są widoczne jako te ciemne strony, i dzięki temu możemy nad nimi pracować.

 

AP: I to, co mówiłeś podczas warsztatów że drukujemy sobie talenty, pokazujemy komuś i ten ktoś po prostu opisuje sytuacje, w których widział, że tych talentów używaliśmy.

 

DJ: Dokładnie. I porównujemy sobie, co my podkreśliliśmy, z tym, co te osoby nam mówią. 

 

AP: Właśnie, to jest super.

 

DJ: I możemy wtedy zderzyć nasze postrzeganie siebie, z tym, jak postrzegają nas inni.

 

AP: Bo czasem po prostu nie zdajemy sobie sprawy z czegoś, a to się dzieje.

 

DJ: Dokładnie.

 

AP: No dobrze, a czy jest jakiś sposób, żeby osiągnąć talent, którego nie mamy, a chcielibyśmy mieć?

 

DJ: Warto zainwestować czas, żeby poznać ten talent, którego nam brakuje albo może, o którym myślimy, że nam go brakuje. Czyli dowiedzieć się, co z niego wynika. A potem się zastanowić, jak za pomocą talentów, które mam, osiągnąć ten sam skutek. 

 

Czyli na przykład ja, nie mając talentu Strateg, czyli nie mając umiejętności wymyślania szybko alternatyw, na początku nowego projektu tworzę sobie listę pytań, które sobie zadaję, żeby wygenerować tę opcję. 

 

Patrzę też na inne talenty u mnie talent Zbieranie i talent Intelekt działa podobnie jak talent Strateg, o ile zainwestuję czas w research dla tych wybranych obszarów. 

 

Więc patrzę, czego mi brakuje z tego talentu, który chcę mieć i co mogę zrobić za pomocą talentów, które mam, żeby osiągnąć ten sam skutek. To jest ta strategia, którą proponuje Gallup.

 

Albo znaleźć partnera / partnerkę, która ten talent ma i z tego korzystać.

 

AP: O, właśnie! To też jest dobre rozwiązanie, bo wtedy nie muszę go mieć, a ktoś go uzupełni.

 

DJ: Skuteczne i szybkie.

 

AP: Ja to widzę właśnie w zespole i to jest genialne. 

 

Bardzo Ci dziękuję za rozmowę i super warsztaty.

 

DJ: Proszę bardzo 🙂

 

W trakcie naszych warsztatów Dominik zaproponował nam kilka ciekawych ćwiczeń. Bardzo nam one pomogły w poznaniu siebie wzajemnie, ale przede wszystkim zrozumieć, dlaczego w niektórych sytuacjach reagujemy właśnie w taki, a nie inny sposób.

 

Polecam Ci poznanie oraz pracę ze swoimi talentami. W tym celu polecam Ci po pierwsze przejście badanie Gallupa®, a po drugie kursoksiążkę Dominika i Malwiny Angerman-KowalskejCzas na Twoje mocne strony”.

 

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist, Wirtualna Asystentka, Copywriter

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...