18 zł netto? 20 zł netto, a może 50 zł netto za godzinę? Ile powinna wynosić stawka godzinowa Wirtualnej Asystentki? 

To zależy! Przed Tobą kilka głównych składowych, które mogą pomóc Ci w ustaleniu odpowiedniej stawki.

Zapraszam Cię do odsłuchania pełnej rozmowy z Elżbietą Nieradko, Wirtualną Asystentką, z którą rozmawiałam o stawkach Wirtualnej Asystentki.

Poniżej znajdziesz notatkę zawierającą najważniejsze wnioski z naszej rozmowy.

Umiejętności Wirtualnej Asystentki

Pierwszy i najważniejszy czynnik kształtujący cenę. Przy wycenie stawek Wirtualna Asystentka powinna mieć świadomość swoich umiejętności. 

Inną stawkę będzie posiadać Wirtualna Asystentka, która zrobiła kurs np. WordPressa, czy MailerLite’a, zatem posiada umiejętności techniczne. A zupełnie inną stawkę będzie miała Wirtualna Asystentka, która dopiero zaczyna i potrzebuje, żeby ktoś nauczył ją wszystkiego.

Samodzielność

Jeśli Twój klient rzuca hasło – robimy to i to – a Ty od razu wiesz, co zrobić, jak zrobić i kiedy zrobić, to oznacza, że jesteś samodzielną Wirtualną Asystentką. Twoje stawki powinny oscylować w granicach 50 zł netto.

Stawki samodzielnej Wirtualnej Asystentki powinny być znacznie wyższe niż niesamodzielnej. Jeśli potrzebujesz pomocy ze strony klienta, stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki w asyście, to stawka w okolicach 20 zł/h netto wydaje się uczciwa. 

Pewność siebie

Bardzo często, zwłaszcza u początkujących WA, pojawia się brak pewności siebie. Dziewczyny nie potrafią realnie wycenić swoich umiejętności. Są niepewne, zwłaszcza jeśli np. porzuciły etat, a działanie na własny rachunek jest dla nich nowością. Zaniżają więc swoje stawki, bo boją się, że nie znajdą klientów. 

A przecież z pracy etatowej, też wyniosły pewną wiedzę, która może być przydatna w tej pracy i jest ich dobrem.

Koszty

Nieodłączny element każdej kalkulacji. Stanowią punkt wyjścia do Twojej kalkulacji. Najlepiej wypisać sobie na kartkę wszystkie koszty ponoszone. 

Znajomość ponoszonych przez siebie kosztów, bezpośrednio wpływa na to, ile zarobisz na swojej działalności. 

Sytuacja społeczno-gospodarcza

Twoja stawka godzinowa powinna uwzględniać te czynniki, które bezpośrednio wpływają na wysokość ponoszonych przez Ciebie kosztów. 

Mam tu na myśli np. Nowy Ład, który wchodzi w życie od stycznia 2022 roku. 

Inflacja – obecnie już przekroczyła 7%, a prognozuje się, że jeszcze może iść w górę. Pracujesz, aby zarabiać. 

To wszystko składa się na wysokość ustalonej przez Ciebie stawki. Oczywiście raz ustalone stawki nie są na zawsze. Stawki należy zmieniać. I nie powinniśmy mieć tutaj oporów. Warto taką informację np. o corocznej podwyżce stawek umieścić w umowie podpisywanej z klientem. 

Nasi klienci to także przedsiębiorcy i wiedzą, jak to jest prowadzić własną firmę. A jeśli jako WA będziemy świetne i będziemy wymiatać, to nasze stawki znajdą uzasadnienie, a nasza praca będzie warta każdej wydanej złotówki

Jeśli masz dodatkowe pytania o stawki Wirtualnej Asystentki, to pisz śmiało na kontakt@worqassist.com. Zachęcam Cię także do kontaktu z Elą, która ma ogromne doświadczenie i także chętnie odpowie na Twoje wątpliwości. Znajdziesz Ją na nieradko.pl.

*Dzisiejsza stawka 40-50 zł w Nowym Ładzie może się okazać nie stawką rynkową, a stawką dla stażysty, więc każdy musi usiąść indywidualnie i po prostu wszystko sobie przeliczyć.

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist CEO

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist, Wirtualna Asystentka, Copywriter

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

WeeklyAssist – Twoje źródło newesów z binzesu online worqAssist

Marketing Permissions

Prawie się udało! Sprawdź maila i potwierdź dołączenie do WeeklyAssist.