Listopad i grudzień sprzyjają podsumowaniom. Czujesz wtedy, że już niedługo zacznie się Nowy Rok i chcesz wskoczyć w niego lepsza. Chcesz spojrzeć na swój biznes z innej perspektywy i nanieść drobne lub większe poprawki.
Zobacz film lub czytaj poniżej:
W każdy poniedziałek, a dokładnie przez 14 kolejnych poniedziałków o 18:00 czasu polskiego, na kanale worqAssist na YouTube pojawią się nowe odcinki.
Ten odcinek jest dla Ciebie idealny, gdy prowadzisz swój biznes online i chcesz go rozwijać, oraz jeśli działasz, jako Wirtualna Asystentka i chcesz pomagać swoim klientom wprowadzać zmiany w ich biznesach.
Jaki plan miałaś na 2022 rok?
Jak podsumowanie, to musi być spojrzenie na to, jakie miałaś plany na dany rok.
Jeśli rok temu zapisałaś swoje plany, to koniecznie zajrzyj w nie teraz.
Takie moje kluczowe plany i cele zawsze zapisuję w dedykowanym u mnie miejscu. Raz na jakiś zerkam w nie, żeby coś dopisać, zmienić, albo w ogóle przypomnieć sobie, co planowałam. Bo tak! W natłoku codziennych zadań po prostu o nich zapominamy.
Dlatego, gdy już je zapiszesz, wracaj do nich co jakiś czas. Czytaj i sprawdzaj, czy nadal są z Tobą, czy może popłynęły w zupełnie innym kierunku, niż Ty dzisiaj chcesz zmierzać?
Gdy korzystasz z klasycznego, papierowego kalendarza, możesz zapisać je na pierwszych stronach. Dzięki temu mimochodem, otwierając go codziennie, możesz rzucić okiem na nie.
Bieżący rok jest pełny zmian. Bardzo dużo zmieniło się w ciągu tych kilku miesięcy i może u Ciebie też dzisiaj jest zupełnie inna wizja, niż ta, którą miałaś w grudniu roku poprzedniego.
Czy udało się Ci zrealizować plan?
Spójrz teraz na swoje plany, jakie zakładałaś rok temu.
- Co się zmieniło?
- Co udało się Ci z nich zrealizować?
- Czy one nadal korespondują z Twoją wizją tego, co chcesz osiągnąć?
- Jeśli nie udało się Ci ich zrealizować, a nadal są one aktualne i chciałaś z nimi działać, to dlaczego tak się stało?
Możliwe, że dany plan, cel zamieniałaś na inny, lepszy, który wspiera Cię w Twoich postanowieniach. A te ostatnie przecież także mogą się zmieniać i ewoluować.
Może czas, w którym planowałaś poprzedni rok, był dla Ciebie ciężki i wymagający, może byłaś wtedy w pojedynkę w swoim biznesie, a dzisiaj masz Wirtualną Asystentkę lub cały Zespół, np. działasz z worqAssist*.
Myślę, że jedyne, czego możemy być dzisiaj pewni to zmiana.
Osobiście uwielbiam zmiany, bo niosą ze sobą wiele dobrego. Choć często na początku wydają się dla nas niewygodne, ciągnąć w dół i stawiać w sytuacji, w której czujemy jakbyśmy zamiast do przodu, szli do tyłu.
To normalne. I ten etap po wprowadzeniu zmian niemal zawsze odczuwam, ale potem wszystko układa się w spójną całość i ma sens.
A jak z Twoimi planami i celami, jakie założyłaś sobie na ten rok?
Jeśli nie udało się Ci osiągnąć tego, co zamierzałaś, pamiętaj, że nic się nie stało. Wszystko jest dobrze i może po prostu to jeszcze nie był ten czas.
Jak zrobić podsumowanie roku?
Skupimy się tutaj na podsumowaniu roku w biznesie.
Po pierwsze, naturalnym punktem wyjścia jest podsumowanie finansowe. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością prowadzisz różnego rodzaju rejestry. Spójrz do nich. Czy Jesteś zadowolona z tego, jak wyglądają Twoje przychody i rozkład kosztów?
Przeanalizuj swój biznes w liczbach. Wróć do swoich notatek ze stanem swoich liczb w Social Mediach. Rosnąca liczba odbiorców ma wpływ na rosnącą liczbę Twoich klientów. Dlatego warto, abyś dbała o to, co się dzieje na Twoim Instagramie, Fanpage’u, LinkedIn, TikToku.
Do monitorowania tego, jak rosną Twoje Social Media możesz użyć zakładki “Podsumowania” w pliku Content Planu*. Wygląda ona następująco:
Jakie pytania sobie zadań na podsumowanie roku?
Dobrą pomocą w robieniu takich podsumowań jest zadanie sobie różnych pytań.
Zobacz przykładowe.
Dwa pierwsze już padły, czyli:
- Co planowałaś na ten rok w swoim biznesie online?
- Co zrealizowałaś z wymienionych planów w tym roku?
Kolejne pytania to:
- Jeśli część Twoich planów legła w gruzach – Dlaczego nie zrealizowałaś części planów?
- Czego nie planowałaś, ale wydarzyło się w ciągu roku?
- Planując poprzedni rok, czego nie brałaś pod uwagę, a okazało się istotne?
- Czego robiłaś za mało w swoim biznesie, a ewidentnie przyniosłoby to Ci korzyść, a czego za dużo?
- Co chcesz zmienić w swoim biznesie?
- Co musisz zrobić, żeby wprowadzić zmiany? Zrób od razu listę zadań.
- Czy brałaś udział w jakiś wydarzeniach online? Jako kto: uczestnik, gość, prelegent, partner? Co one Ci dały?
- Jakie małe sukcesy osiągnęłaś w swoim biznesie w tym roku? Co było tym największym?
- Czy udało się Ci wyjść z nowymi rzeczami poza swoją strefę komfortu? Np. zaczęłaś prowadzić live’y lub webinary na żywo? Jak się w tym czujesz? Czy dało Ci to spodziewane efekty?
- Czego definitywnie nie chcesz robić w swoim biznesie?
Do tej listy dodaj także własne pytania. Dopasuj je do siebie, swojej sytuacji i biznesu.
Wyciągaj wnioski
Gdy już odpowiedziałaś na przykładowe pytania, czas na analizę Twoich odpowiedzi.
Co oznacza dla Ciebie i Twojej firmy to, że coś udało się Ci zrealizować lub nie?
Jakie są tego konsekwencje i co możesz zrobić w przyszłości, w nowym roku, aby utrzymać tę sytuację lub ją poprawić?
Często spotykam się z tym, że wszystko wydaje się takie logiczne dla właścicieli małych marek: robią podsumowanie, ale nic z niego nie wynika.
Jeśli nie Jesteś zadowolona z tego, jak wyglądał ostatni rok w Twoim biznesie, to masz opcję zrobienia czegoś. Nie musisz być w nim w 100% sama.
Gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia, ale jednak nie stać Cię na Wirtualną Asystentkę, polecam Ci udział w jakimś programie lub w konsultacjach biznesowych*.
W opisie tego wideo zostawiam link do konsultacji ze mną.
To na takich konsultacjach dużo się nauczysz, ale przede wszystkim otrzymasz wiele wskazówek i gotowych porad, jak możesz działać i co robić w swoim biznesie online.
Jak zaplanować nowy rok?
Plan możesz mieć ambitny. Możesz podzielić wszystkie cele na kategorie: praca, życie zawodowe, hobby, plany książkowe i wiele innych. Ograniczają Cię tutaj tylko własne granice i wyobraźnia.
Staraj się określić także plan minimum, bo jestem pewna, że pewnie założysz sobie bardzo ambitne cele i plany na kolejne miesiące.
Skup się pierwsze nad strategią. Opisz ją. Jak chcesz, aby Twój biznes wyglądał za rok? Jakie cele i projekty chcesz zrealizować?
Złap za kartkę i długopis, wypisz wszystkie projekty, jakie chcesz wdrożyć w życie.
Następnie zastanów się, które z nich będą najkorzystniejsze dla Ciebie i Twojej marki?
Co dokładnie musisz zrobić, aby zrealizować dany projekt?
Postaraj się stworzyć teraz krótką listę zadań. Dla zobrazowania Ci, co mam na myśli, przyjrzyjmy się takiemu projektowi, jakim jest np. wypuszczenie kursu online na określony temat, w którym Jesteś Ekspertem.
Przykładowa lista zadań – tworzenie i sprzedaż kursu online (załóżmy, że będzie to kurs z materiałami wideo, PDF z grupą na Facebooku):
- Przygotowanie agendy kursu (spis lekcji w kursie).
- Przygotowanie materiałów wideo (w tym: napisanie scenariuszy lekcji, nagranie filmów, montaż filmów, osadzenie ich w określonym hostingu)
- Przygotowanie materiałów PDF
- Zbudowanie platformy do kursów online (i sklepu online, jeśli jeszcze go nie masz)
- osadzenie materiałów na platformie
- promocja kursu organiczna (posty w Social Mediach (teksty i grafiki), Newslettery, wspominanie swojej społeczności o kursie w trakcie jego powstawania)
- promocja kursu płatna (reklamy na Facebooku i Instagramie, w Google, i inne)
- wsparcie promocji ze strony zaprzyjaźnionych Influencerów i marek (ewentualna afiliacja)
- komunikacja z partnerami kursu
- przygotowanie grupy na Facebooku dla kursantów (założenie grupy, ustawienie, przygotowanie postów (teksty i grafiki), zaplanowanie ich do publikacji w grupie)
- przeprowadzenie sprzedaży (wybór rodzaju opcji sprzedaży – cały czas dostępny kurs w sprzedaży lub w okienku sprzedażowym, mieszany)
- obsługa posprzedażowa klientów
- Webinary / spotkania na żywo w Grupie na Facebooku kursantów
… i wiele innych.
To jest tylko kilka punktów. Za nimi stoi czasem nawet 100 – 200 godzin prac (to zależy od ilości materiałów w kursie i wielu czynników – równie dobrze możesz zmieścić się w 10 czy 20 godzinach).
Dlatego planując taki duży projekt, jakim jest kurs online, pamiętaj, zaplanować sobie na przygotowanie wszystkiego więcej czasu.
Proponuję, abyś planowała tylko jeden duży projekt na kwartał. Oraz żebyś pracowała na zasadzie 12 tygodniowego roku pracy. Polecam wciąż książkę “12 tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej niż inni w 12 miesięcy”**. Działając zgodnie z tą koncepcją, metodą małych kroków serio więcej Jesteś w stanie zrobić.
Gdy masz już gotową strategię, wybrane projekty na kolejny rok, możesz zabrać się do nanoszenia wszystkiego w pliku Content Planu
Teraz przenieśmy się do wnętrza pliku i zaplanujmy pierwszy kwartał 2023 roku.
Planujemy:
- Wstępnie dni wolne, czas urlopów i momenty w ciągu roku, w których nie chcesz pracować.
- Wypisz duże projekty i zapisz je w określonych miesiącach.
- Teraz możesz przejść do szczegółów. Chodźmy do stycznia i zapiszmy w nim, co zadzieje się w Twoim biznesie. W tym momencie zazwyczaj otwieram z moimi klientami w trakcie sesji planowania 1:1* notatnik lub Asanę. Pomysły, uwagi i wnioski z czasu planowania nad każdym miesiącem, zapisuję w oddzielnym tasku np. w Asanie. Tak planuję wszystkie miesiące po kolei.
- Pamiętaj! Plan zawsze możesz zmienić. Nie musisz w 100% trzymać się go twardo!! Możesz nanosić poprawki i dopasowywać go do danej sytuacji, w jakiej się znajdziesz.
Koniecznie daj znać, czy taka forma #BiznesVloga na konkretnych przykładach jest dla Ciebie ciekawa?
Proszę, zostaw komentarz pod tym wpisem na blogu.
Słuchając lub czytając ten artykuł z serii #BiznesVloga, może zwróciłeś uwagę na dużą ilość użytych przeze mnie słów “możesz”. To celowe. Bo pamiętaj, możesz robić podsumowania, ale nie musisz.
Możesz wszystko, ale nic nie musisz. To jak ostatecznie podejdziesz do podsumowania swojego roku, czy nawet pewnego okresu w swoim życiu, to zależy TYLKO i wyłącznie od Ciebie.
*autopromocja
**link afiliacyjny
AUTORKA WPISU
Agnieszka Pojda
CEO worqAssist
Wirtualna Asystentka
Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści! Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.
Sprawdź więcej na blogu:
Wakacje Wirtualnej Asystentki 2024 – Dołącz do Naszej Pierwszej Edycji!
Wyobraź sobie lato, gdzie nie musisz wybierać między wypoczynkiem a rozwojem zawodowym. Wakacje Wirtualnej Asystentki 2024 to wyjątkowa okazja, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. To wydarzenie stworzyłam z myślą o Tobie – zarówno dla tych, które już działają jako...
Modelowanie procesów biznesowych
Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...
Pewna siebie Wirtualna Asystentka [Gość: Edyta Zając]
Zapraszam Cię do odsłuchania (lub przeczytania poniżej) rozmowy z Psychologiem Edytą Zając.W tym odcinku znajdziesz tylko część naszej rozmowy. Jej pełna wersja trwa 42 minuty i 45 sekund, a możesz jej odsłuchać w ramach 3 edycji Kalendarza Adwentowego Wirtualnej...