Chcę Ci polecić książkę, którą recenzuję. Ogólnie mam mega szczęście do wyboru tytułów, które mnie interesują, bo trafiam z nimi w punkt. Tak samo jest z książką „Nie JAK, lecz KTO. Osiąganie ambitniejszych celów dzięki pracy zespołowej”**.

Jej Autorzy to Dan Sullivan, Dr Benjamin Hardy.

Posłuchaj recenzji w podcaście lub czytaj poniżej:

Kto, a nie jak

Opowiadają w tej książce o ciekawej koncepcji: Kto, a nie jak. A jest to metoda koncentrowania się na tym, co zrobić, ale następnie znajdowanie innych osób, które będą to robić, bo są w tym dobre i umieją zająć się danym zadaniem. 

W każdej relacji typu kto, funkcjonują osoby będące niejako podwykonawcami i Ty wbrew pozorom także będziesz lub już Jesteś kimś takim w jakiejś relacji.

Wszystkie te osoby są równie ważne, bo wszystkie są niezbędne do zrealizowania danego projektu, więc panują wśród nich wzajemny szacunek i przywiązanie. 

Każdy członek zespołu postrzega innych jako współpracowników w ramach zbiorowej misji i każdy chce być dla nich kimś ważnym i jak piszą Autorzy książki: bohaterem.

To ma sens!

Słuchałam audiobooka i czułam się, jakbym miała déjà vu. Dlatego że od razu umiejscowiłem słowa z książki w moim życiu i pracy. 

W ramach worqAssist działam z różnymi klientami. Sama nadal osobiście realizuję mnóstwo zadań dla nich, ale mam dwa ograniczenia: czas, którego zaczyna mi brakować na wszystkie zadania, które mogłabym zrobić sama, oraz wiedzy lub umiejętności na kolejne zadania, jakie w rozwijających się biznesach online pojawiają się co rusz. 

Gdy mam mnóstwo zadań, limit czasu na całą pracę każdego dnia, nie jestem już w stanie poznawać kolejnych nowych obszarów lub po prostu nie chcę. Wolę skupić się na czymś innym i uczyć się, rozwijać się tylko w określonych obszarach.  

A te inne obszary mogę oddać innym. Tym, którzy znają się na rzeczy i zrealizują zadania znacznie szybciej i lepiej niż ja sama. 

W ten właśnie sposób działa worqAssist. Stworzyłam tutaj Zespół Specjalistek Biznesu Online i Wirtualnych Asystentek. Każda osoba w Zespole ma duże kompetencje w danym obszarze i wspiera naszych klientów. 

Dla Kogo jest książka „Nie JAK, lecz KTO”?

Książkę Nie JAK, lecz KTO. Osiąganie ambitniejszych celów dzięki pracy zespołowej”** polecam każdemu, kto działa w swoim biznesie online w pojedynkę. 

Bo tak, zatrudnienie innych to z jednej strony koszt finansowy, ale przede wszystkim inwestycja. I w tej kategorii delegowania zadań na to patrzę i Tobie także polecam. 

Możesz występować zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Być tym „ktosiem”, i tym stawiającym pytanie „Kto to zrobi dla mnie?”. 

Kto to zrobi?

W worqAssist jestem po obu stronach: dla moich Klientów jestem ktosiem, który zrealizuje dla nich określone zadania, które nam oddają. Dla osób w moim zespole jestem tym stawiającym pytanie: kto to zrobi?

To układ, w którym każdy jest win-win, czyli wygranym.

Inwestując w ludzi, także zarabiasz. Np. gdy masz Wirtualną Asystentkę, zlecisz jej prowadzenie Twoich Social Mediów, dostarczając listę tematów, merytorykę, Ona zajmuje się opracowaniem tekstów, grafik i zaplanowaniem tego wszystkiego do publikacji, Ty zyskujesz nawet do 20 godzin miesięcznie! Robisz niewiele a cały czas Ty i Twój biznes Jesteście obecni w internecie.

Cytat z książki**:

„Inwestowanie w inne osoby zwiększa poziom naszego własnego zaangażowania. Gdy ktoś nam pomaga, zyskujemy dodatkową motywację, więc stajemy się rozsądniejsi i bardziej skoncentrowani. Gdy ktoś nam pomaga, to znaczy w pewnym sensie się dla nas poświęca, zaczynamy mieć do stracenia znacznie więcej niż gdybyśmy wszystko robili sami.”

To prawda! Obserwuję to na sobie, ale także widzę to u moich klientów!

Przykład z mojej pracy

Ostatnio prowadziłam konsultacje biznesowe z cudowną Osobą, która działa samodzielnie w swoim biznesie. Zdecydowała się na konsultacje**, zamiata na pakiet godzinowy wsparcia zespołu worqAssist, bo m.in. chciała nauczyć się pewnych rzeczy i poznać lepiej narzędzia, jakie wykorzystuje w swoim biznesie. 

Pracowałyśmy na trzech godzinnych spotkaniach, ale na każde ta osoba i ja musiałyśmy się przygotować. I właśnie to sprawiło, że projekt, który leżał i kwiczał przez miesiące, nabrał tempa i w zasadzie już jest zrealizowany. 

Podstawą jest zaufanie

Wśród notatek po przesłuchaniu audiobooka** mam zapisanych mnóstwo cytatów. A kolejny z nich, jakim chce się z Tobą podzielić to:

„Jeśli chcesz, aby życiu pojawił się większy zasób pracy zespołowej, będziesz musiał zrezygnować ze ścisłej kontroli nad sposobami jej wykonywania.”

Tu także miałam déjà vu. Bo nie kontroluję każdej minuty mojego Zespołu. Wiem, że są to bardzo dobre specjalistki i wiedzą, co robić. Ważne jest tutaj po prostu zaufanie i delegując zadania, musimy na nim polegać.

Czy robić wszystko samodzielnie?

Z książki Nie JAK, lecz KTO. Osiąganie ambitniejszych celów dzięki pracy zespołowej** wyciągniesz przede wszystkim, jak to ja nazwałam „mentalną lekcję” do tego, aby nie robić wszystkiego samodzielnie. 

Często nawet przy małym budżecie już jest to możliwe. A gdy myślisz nad delegowaniem zadań innym, polecam Ci tę książkę. Jej autorzy pokazują w niej kierunki, w których warto podążać.

„Sami możemy tak niewiele, razem możemy tak dużo”

Helen Keller

To także jeden z cytatów, które Autor przytacza w książce i z nim, Cię zostawiam.

Jak sprawdzić, czy potrzebujesz Wirtualną Asystentkę?

**Przygotowałam dla Ciebie szybki i łatwy do uzupełnienia interaktywny quiz, który pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Uzupełnienie quizu może zająć Ci kilka minut, a na samo wypełnienie quizu nie masz na żadnego limitu czasu, więc możesz się spokojnie zastanowić. 

Wynik i jego opis wskaże Ci, czy to już ten moment, w którym Jesteś gotowa na współpracę z Wirtualną Asystentką.

Quiz rozwiążesz TUTAJ**.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne, które w tekście zostały oznaczone “*”.

A w ten sposób: „**” oznaczona została autopromocja.

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Wirtualna Asystentka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Dołącz do newslettera

WeeklyAssist – Twoje źródło newesów z binzesu online worqAssist

Marketing Permissions

Prawie się udało! Sprawdź maila i potwierdź dołączenie do WeeklyAssist.