Przygotowałam materiał audio, w którym chcę przybliżyć Ci postać Wirtualnej Asystentki.

Nie przypadkowo wybrałam taką formę przekazu! Podcast jest elastyczny – możemy słuchać, zdobywając wiedzę, nie odrywając się od naszych standardowych czynności. Czyli wykorzystujemy podwójnie nasz czas! Właśnie tak, jak podczas współpracy z Wirtualną Asystentką.


Poniżej znajdziesz nagranie oraz transkrypcję tego Odcinka. Miłego słuchania i czytania!

 

 

 

Dzień dobry , dobry wieczór!  Cześć!

Nazywam się Agnieszk Pojda i jestem Wirtualną Asystentką. Prowadzę działalność pod nazwą worqAssist. Jakiś czas temu postanowiłam zacząć nagrywać Podcast właśnie o pracy Wirtualnych Asystentek. Dlaczego? Po prostu, nie znam jeszcze żadnej Wirtualnej Asystentki, która właśnie w ten sposób opowiada o kulisach tego zawodu.

Dla kogo jest ten Podcast? Przede wszystkim dla tych, którzy chcą zostać lub już pracują jako Wirtualni Asystenci. Kieruję go także do przedsiębiorców – dlatego, że postawiłam sobie za cel, aby trąbić na prawo i lewo, że HELOŁ! Jesteśmy tu, my wirtualni asystenci, pomożemy Ci w twoim biznesie i zrobimy to bardzo dobrze!

Na początku chciałabym przedstawić Ci agendę tego Podcastu numer 1, czyli to o czym będę mówić. Zacznę od wyjaśnienia kim w ogóle jest Wirtualna asystentka, lub asystent – bo Panowie także z powodzeniem mogą uprawiać ten zawód. Między słowami wyjaśnię na czym polega ta praca, w następnie przejdę do tego, co robi Wirtualna Asystentka i jakie zadania wykonuje dla swoich Klientów.

Jeśli jesteś ciekawa bądź ciekawy, co mam do powiedzenia – to zachęcam do dalszego słuchania!

Wspomnę tylko szybko, że na stronie worqAssist.com w zakładce “Przydatne Informacje” znajduje się wpis z transkrypcją tego podcastu i linkami do stron o których tutaj mówię.

 


Przejdźmy do konkretów! Zatem, kim jest Wirtualna Asystentka?

 

Wbrew pierwszym skojarzeniom jest to żywa osoba, z krwi i kości! A nie jakaś “maszyna” czy sztuczna inteligencja! Jest to klasyczna asystentka, z tą różnicą, że pracująca zdalnie. Nie spędza całych dni w biurze swojego Pracodawcy. Tylko swoje zadania wykonuje zazwyczaj z domu, choć znam i takie Asystentki, które dzięki opcji pracy na odległość, spełniają swoje marzenia i podróżują, wykonując w międzyczasie zlecenia dla swoich klientów.

Wirtualna Asystentka dla Przedsiębiorcy to Pracownik idealny, zawsze do dyspozycji. Tutaj P r z e d s i ę b i o s r c o – możesz zapomnieć co to znaczą urlopy, zwolnienia lekarskie, odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. W większości Wirtualna Asystentka prowadzą własną działalność gospodarczą i wtedy współpracujecie.

Wirtualna Asystentka jest w pełni zdalną pomocą dla Każdego, kto prowadzi biznes. Jest to rodzaj Pracownika, z którym nie wiążą się żadne extra koszty. Jako pracodawca, współpracujesz z WA, nie zatrudniasz jej na umowę o pracę, jak już wcześniej mówiłam.

Dla freelancerów, Wirtualna Asystentka zapewnia realizację zadań, które pochłaniają zbyt wiele ich czasu. Choć jestem bardziej skłonna stwierdzić, że Wirtualna Asystentka jest furtką, która ułatwi Ci zrealizowanie większej liczby projektów w tym samym czasie! Jest to idealne rozwiązanie dla Blogerów czy YouTuberów. Taka Asystentka przydaje się im w sytuacjach, gdy w jednym czasie mają na głowie kilka współprac i projektów, związanych z ich obecnością w internecie.

 


Jak wygląda współpraca z Wirtualną Asystentką?

 

Ty zlecasz zadania do wykonania, ustalacie wspólnie termin ich realizacji, szczegóły i voila!

Wirtualna Asystentka współpracuje ze swoim Klientem z dowolnego miejsca na świecie! Robi to za pomocą internetu, czyli jednego z kilku najważniejszych jej narzędzi pracy.

W dzisiejszych czasach Wirtualna Asystentka to ktoś bez kogo nie może się obejść mnóstwo zapracowanych przedsiębiorców, ale nie tylko! Po jej usługi sięgają coraz częściej Blogerzy, YouTuberzy, a nawet osoby prywatne! Serio! Pewnie pomyślisz, “a co taka sekretarka może zrobić dla mnie prywatnie?” Już odpowiadam! Przypomni Ci o ważnych datach, zamówi prezenty, umówi wizytę u lekarza, przedłuży karnet na siłownię, przygotuje i wyśle zaproszenia na przyjęcia rodzinne, zrobi zakupy on-line czy zarezerwuje wakacje. Fajnie, prawda? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób właśnie tak korzysta z usług Wirtualnej Asystentki.

Wirtualna Asystentka to osoba, która posiada wiele umiejętności i kompetencji. Dużym plusem jest jej doświadczenie. Dlatego, że Osoby decydujące się na ten zawód, zazwyczaj pracowały przez lata, także stacjonarnie. W różnych firmach, korporacjach czy na różnych stanowiskach.

Jednak jej wirtualne obowiązki wsparcia nie ograniczają się wyłącznie do pracy biurowej. Wiele Asystentek zapewnia swoim Klientom usługi z zakresu marketingu, projektowania stron internetowych i innych usług.

Niektórzy Wirtualni Asystenci specjalizują się w określonym zestawie umiejętności. Na przykład wirtualny asystent marketingu lub PR zajmuje się tylko marketingiem lub tylko PR. Inni wirtualni asystenci wykonują różne obowiązki, ale w ramach określonej branży. Są również i takie Asystentki, których działalność obejmuje szeroki zakres usług. Niejednokrotnie są to umiejętności poparte certyfikatami i konkretnymi kursami.

Niemal każda Wirtualna Asystentka na drugie imię ma Kreatywność. Potrafi stworzyć nie tylko grafiki, posty do mediów społecznościowych czy na stronę internetową, ale  i ułożyć nie jeden plan działania dla biznesu swoich Klientów. Mimo że pracuje zdalnie, czyli np. z domu to kontakt z ludźmi dla niej jest jak chleb powszedni. Zresztą mimo pozorów, że “wirtualna” to kontakt z ludźmi w tej pracy pojawia się na każdym kroku.

 


Jak pracuje Wirtualna Asystentka?

 

Wszystkie swoje obowiązki Wirtualna Asystentka wykonuje za pomocą internetu. Jest to podstawowe i niezbędne narzędzie w jej pracy. Wykorzystuje także różne narzędzia w zależności od specyfiki zadania lub zlecenia. Myślę, że w przyszłości nagram także i o tym Podcast, bo jest całkiem fajny temat i bardzo dużo jest tych narzędzi, o których można dużo, dużo opowiadać fajnych rzeczy. Ktoś zainteresowany? Proszę o informację zwrotną w komentarzach na stronie podcastu!

 


Jakie zadania wykonuje Wirtualna Asystentka?

 

Ile Asystentek, ilu Klientów, ile branż, ile sytuacji – tyle zadań. Jest dużo rodzajów zleceń i projektów, których realizacji może podjąć się Wirtualna Asystentka. Wymienię teraz zaledwie kilka, ale tych kilka moim zdaniem jest najpopularniejszych, mianowicie:

  • zadania standardowej administracji, np. obsługa skrzynki mailowej, opracowywanie raportów, tworzenie prezentacji multimedialnych, research.
  • obsługa stron internetowych opartych o WordPress wraz z ich aktualizacją;
  • obsługa Social Mediów, czyli tworzenie i prowadzenie stron i grup na Facebooku, kont na Instagramie, Twitterze, Pintereście, i innych;
  • tworzenie i wysyłka newsletterów;
  • transkrypcja nagrań audio i wideo;
  • copywriting
  • oraz wiele, wiele innych zadań.

Do tematu zadań, jakimi może się zajmować Wirtualna Asystentka, z pewnością jeszcze powrócę w kolejnych odcinkach, ponieważ jest ich multum, a niektóre z nich wcale nie muszą się wydawać takie oczywiste.

No dobra, dobra. Ale zapytasz, “czy i do czego konkretnie potrzebuje takiej asystentki? Czy jest ona mi rzeczywiście potrzebna? Czy mogę jakoś zweryfikować taką formę współpracy, jaką oferuje?”. Jeśli rozważasz wszystkie za i przeciw sugeruję, aby wypróbować współpracę z Wirtualną Asystentką. Możesz wtedy zdecydować na podstawie wyników, a nie tylko słów. Wiele WA oferuje pakiety kilku godzin na próbę. W taki sposób możesz sprawdzić, jak taka współpraca wygląda w praktyce i po wykorzystaniu pakietu, podjąć ostateczną decyzję o współpracy. Sama w swojej działalności, oferuję kilka próbnych godzin. Szczerzę muszę przyznać, że jest to dobra opcja dla Odbiorców oferty Wirtualnej Asystentki, którzy jeszcze jej nie poznali do końca. Daje przejrzysty obraz tego, jak jest w praktyce, to wszystko wygląda i na ile rzeczywiście Klienci potrzebują naszego wsparcia.

Na koniec w ramach podsumowania, dodam tylko dla osób, które zastanawiają się nad tym zawodem, że ta praca daje wiele swobody. Nie ogranicza nas do jednego, konkretnego miejsca, a otwiera wiele drzwi i  to na całym świecie! Daje duże możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania nowych umiejętności

OK! To wszystko, co chciałam przekazać w ramach tego podcastu, “Kim jest Wirtualna Asystentka?.  Mam nadzieję, że choć w małym stopniu, przedstawiłam Ci postać Wirtualnej Asystentki. Dziękuję za uwagę!

Opowiadała Agnieszka Pojda. Wirtualna Asystentka – worqAssist.

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku– zyskasz porcję motywacji i pozytywnej energii!