Całe życie pracowałam dla kogoś. Praca etatowa dawała mi poczucie bezpieczeństwa. Ponad rok temu postanowiłam coś zmienić.
Czy warto rezygnować z etatu?
Dokładnie to pytanie zadawałam sobie przez długie miesiące. Szukając odpowiedzi, zapytałam o rady i opinie wielu Osób. Każda z nich miała inne podejście do tematu. Każda z nich kierowała się też swoimi własnymi doświadczeniami z etatu lub pracy na własny rachunek. Ich różne, odbiegające od siebie opinie, dały mi do zrozumienia jedną podstawową rzecz! To ja sama powinnam zdecydować. To jest takie oczywiste. Ale bałam się. Sprawiało to, że wciąż chciałam, by to ktoś inny podjął decyzje. Czy również tak masz?
Praca zdalna jako dodatek.
Jeśli wciąż się wahasz, spróbuj! Podejmij ryzyko, które jest zawsze. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i zrób pierwszy krok do ucieczki z etatu.
Kiedyś usłyszałam słowa: „Lepiej coś zrobić i żałować, że się to zrobiło. Niż żałować, że nawet się nie spróbowało”. Od lat te słowa są ze mną. Ale to rok temu, wróciły ze zdwojoną siłą!
Wtedy podjęłam decyzje. Zaczynam działać na własny rachunek! Zacznę robić rzeczy, które mnie naprawdę interesują. Rzeczy, które robię z przyjemnością. I najważniejsze – to wszystko na moich warunkach.
Praca zdalna stała się dla mnie najlepszym rozwiązaniem! Myślę, że najlepiej przejść na taki rodzaj pracy zawodowej małymi krokami. Początkowo, jako dodatkowe zajęcie. Takie podejście dało mi możliwość zbudowania poduszki finansowej, czyli odłożyłam trochę pieniędzy. Poczułam się wtedy pewniej i teraz mogę działać, nie martwiąc się o nic.
Praca zdalna, czyli co?
Praca zdalna to cała lista zadań, które możesz wykonywać z dowolnego miejsce na ziemi. Nie ma znaczenia czy najmujesz biuro, podróżujesz po świecie czy pracujesz z własnego domu.
Kilka przykładów? Proszę bardzo:
- Zadania administracyjne, np. wprowadzanie danych
- Copywriting
- Usługi Wirtualnej Asystentki
- Programowanie
- Tłumaczenia
- oraz wiele innych.
Jak zacząć pracować zdalnie?
Zaczęłam od pracy wieczorami. Praca zdalna opiera się o dostęp do internetu. Dlatego moimi narzędziami stały się właśnie szybkie łącze internetowe i komputer. Czyli dwie rzeczy, które każdy z nas ma dostępne od ręki.
Dostępność tych narzędzi sprawia, że jeśli decyzję o zmianie podejmiesz dzisiaj, już teraz możesz działać! Od razu niemal przechodzisz do wdrażania pomysłu w życie. Z doświadczenia wiem, że takie podejście jest najlepsze i szybko weryfikuje czy decyzja jest słuszna.
Jak płynne przejść z etatu na pracę zdalną?
Decyzja podjęta! Przechodzę z etatu na pracę zdalną.
Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji, jest określenie swoich super mocy! Najlepiej odczekaj chwilę, gdy już emocje lekko opadną. Usiądź z kartką papieru i długopisem w ręku i spisz wszystko, co chcesz i możesz robić od zaraz.
Sporządź listę rzeczy, w których jesteś dobra / dobry. To Ty decydujesz w tym momencie o tym, co będziesz robić. Z czasem jednak codzienne wykonywanie tych czynności sprawi, że jedne z nich okażą się niewypałem, a inne wciągną Cię bez reszty!
Przechodząc z pracy na etacie, pamiętaj!
- Nie rzucaj etatu od razu!
- Najpierw zbuduj zabezpieczenie dla swoich finansów.
- Zacznij działać powoli, daj sobie czas.
- Ucz się nowych rzeczy.
- Na początku niech praca zdalna będzie dla Ciebie dodatkowym zajęciem, wykonywanym w wolnym czasie.
Kieruj się tymi kilkoma punktami, a da Ci to poczucie bezpieczeństwa. Po kilku miesiącach sprawdzaj i badaj trafność Twojej decyzji. Pamiętaj, że jeśli pracę zdalną wykonujesz na swój rachunek, jest ona czymś o 180 stopni innym niż wygodny etat. Twoja lista obowiązków nagle się wydłuży! Teraz musisz szukać klientów, wykonywać szereg czynności administracyjnych, marketingowych i jeszcze same zlecone zadania.
Znam ludzi, którzy rzucili się na głęboką wodę i się im udało. Mają dobrze działające biznesy. Znam także takich, którym się nie powiodło w pracy zdalnej. Dla nich etat jest bardziej naturalnym miejscem.
Jeśli czujesz, że etat Cię dusi, uciekaj z niego! Praca zdalna może okazać się najlepszym, co możesz robić w życiu.
Dzień dobry
Bardzo inspirujący artykuł myślę że taki temat dotyczy wielu ludzi, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Wiele osób albo przeszło na pracę z domu, albo chce przejść, jak również chce pracować na własny rachunek. Jest wiele blogów, czy kanałów na YouTube traktujących o dobrych nawykach w biznesie, lecz bardzo mało o tym magicznym przejściu z etatu na własny rachunek. Pani Agnieszko to jest naprawdę bardzo wartościowa treść. Ten artykuł pokazuje w jaki sposób możemy zainwestować swój czas. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Cieszę się, że ten artykuł jest dla Ciebie inspirujący! I również dziękuję za inspirację, bo może powinnam pociągnąć temat w kolejnych artykułach?!