Zapraszam Cię na ostatni w 1 sezonie odcinek Biznes Vloga w worqAssist!

Jest on zupełnie inny niż poprzednie, bo zdradzam Ci w nim zawartość jednego z 24 tematów w tegorocznej edycji Kalendarza Adwentowego Wirtualnej Asystentki!

Zobacz film lub czytaj poniżej:

Cały 1 sezon Biznes Vloga zobaczysz na kanale worqAssist na YouTube.

Ten odcinek jest dla Ciebie idealny, gdy chcesz zostać Wirtualną Asystentką.

Otwieramy 4 okienko Kalendarza Adwentowego Wirtualnej Asystentki 2022!

A w nim zastanowimy się, jak lepiej pracować, jako Wirtualna Asystentka: samodzielnie, czy w Zespole?

Co znajdziesz w tym artykule?!

  • Samodzielna Wirtualna Asystentka
  • Zespół Wirtualnych Asystentek
  • Jak zacząć: samodzielnie czy w zespole?
  • Dlaczego warto spróbować różnych opcji?

Samodzielna Wirtualna Asystentka

Jeśli Jesteś Introwertykiem, to wybór bycia samodzielną Wirtualną Asystentką byłby dla Ciebie pierwszą opcją, o jakiej pomyślisz. Jednak już wiesz z poprzednich tematycznych maili w ramach Kalendarza (jeśli dopiero dołączyłaś, to zapraszam Cię do odbioru wersji Pro, w której na Platformie masz dostęp do tych tematów, które już były. Wersję Pro znajdziesz tutaj), że ta praca to także praca z ludźmi. 

To tylko mit, że siedzisz w domu i tylko spędzasz czas na samym klikaniu. Spotkań z klientami jest całkiem sporo. Projekt za projektem, kampania za kampanią, wymagają abyś regularnie (bardziej lub mniej) spotykała się ze swoimi klientami na „callach”. 

Jakie są zalety pracy jako samodzielna Wirtualna Asystentka?

Po pierwsze, to Ty rządzisz w 100% w swoim biznesie.

Decydujesz się na takie zadania, które Ci odpowiadają.

Choć w worqAssist każda Osoba w Zespole ma wybór i są sytuacje, gdzie któraś z nas odmawia wzięcia jakiegoś zadania. I to jest OK, bo mamy różne obszary, w których każda z nas działa i zawsze jest ktoś, kto w danym zadaniu poczuje się jak ryba w wodzie.

Po drugie, wynagrodzenie. 

Gdy działasz samodzielnie, to Ty o nim decydujesz. 

Po trzecie, Ty wybierasz sobie sama klientów.

Możesz, ale nie musisz pracować z każdym. Możesz dowolnie odpowiadać na ogłoszenia od potencjalnych klientów i brać takie zlecenia, które chcesz.

Po czwarte, to Ty działasz 1:1 ze swoimi klientami.

Nie masz nad sobą żadnej innej osoby decyzyjnej i Jesteś jedyną odpowiedzialną osobą przed klientem.

Po piąte, jeśli coś Ci nie odpowiada, zawsze możesz powiedzieć klientowi „DOŚĆ”. 

I tutaj znów, muszę napisać, „choć w Zespole” może być podobnie. A jak dokładnie, to napiszę za chwilę.

Jakie są minusy pracy samodzielnie?

Musisz pilnować finansów.

Jeśli klient zwleka z płatnością, musisz sama reagować. A nie ukrywam – nie jest to coś miłego. Z jednej strony możesz sobie myśleć, że to tak, jakbyś „prosiła się o pieniądze”. Gdy taka myśl się u Ciebie pojawi, to zatrzymaj się i przypomnij sobie moje słowa (choć przede mną ktoś mądry je powiedział): ZA PRACĘ NALEŻY SIĘ PŁACA. 

Musisz o tym pamiętać. I nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Zbieraj swoje portfolio, abyś mogła pochwalić się swoimi zadaniami dla innych klientów. Czasami ono + rozmowa wstępna z klientem wystarczy, żeby zacząć z nim współpracę. 

Musisz pilnować swój czas.

Pamiętaj, że doba ma TYLKO 24 godziny. Klikanie po nocach i dniach odbije się na Tobie prędzej czy później na Twoim zdrowiu. Wiem, co piszę! Przerabiałam to.

Czasami możesz przeliczyć się i wziąć na siebie za dużo. Z jednej strony to normalne i każda z nas chyba przez taki stan rzeczy przechodziła. Jednak pamiętaj, żeby z każdego takiego obciążającego czasu wyciągać wnioski.

Nie masz zastępstwa…

O to jest chyba coś, co mnie kiedyś najbardziej denerwowało. 

  • Bo co, jeśli coś się stanie? 
  • Nie będę w stanie fizycznie klikać przez jakiś czas? 
  • Co z moimi klientami? 
  • Kto dla nich wykona zaplanowane rzeczy?

To jest taki dziwny lęk, który potrafi być wkurzający i fajnie, jeśli nie masz takiej głowy jak ja, w której nieustannie trwa gonitwa myśli i nawet na chwilę nie zatrzymuje się myślenie…

Zespół Wirtualnych Asystentek

Samodzielna praca to pierwszy wybór wielu Wirtualnych Asystentek, ale nie jest on zasadą. Wbrew pozorom dużo z nas zaczyna pod skrzydłami już doświadczonych koleżanek po fachu lub w zespołach, agencjach. 

Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu. 

UWAGA! 

Wszystkie przykłady tutaj podawane są z mojego worqAssistowego podwórka. Nie wiem, jak jest w innych Zespołach, agencjach. 

Kilka lat temu wymyśliłam worqAssist i wiele rzeczy robię tu na wyczucie, zgodnie z moją intuicją. Oczywiście, że popełniam błędy, ale potem idę dalej. Na wiele rzeczy nie mam wpływu, zwłaszcza pracując z ludźmi. Ważne, żebyś dawała z siebie wszystko, co potrafisz i działała. 

Jak będzie u Ciebie? Czy chcesz być, a może już Jesteś samodzielną Wirtualną Asystentką, czy wolisz pracę w zespole?

Praca w zespole jest czymś najlepszym według mnie. Możemy się rozwijać we własnym tempie i w określonym kierunku, a obok mamy nieocenione wsparcie. 

Możesz wskoczyć w każdym momencie na zespołowego Slacka i zadać nurtujące Cię pytanie. Możesz poprosić o pomoc, o zastępstwo, o zmianę zadań. 

Wychodzę z założenia, że jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas może mieć gorszy dzień (źle, jeśli zły dzień masz codziennie! Wtedy koniecznie proś o pomoc i nie zostawiaj z tym sama!!!). I wtedy, kiedy pracujesz w zespole, wystarczy jedna wiadomość, a inne osoby wskoczą i zajmą się wszystkim.

Możesz nauczyć się mnóstwa rzeczy od innych. A najlepsze jest to, że pracując w zespole (przynajmniej w worqAssist!) masz to od ręki. Możesz podpatrzeć, jak pracują zawodowcy i czerpać od nich całymi garściami. Zadać im pytanie i mieć pewność, że nie zostawią go bez odpowiedzi.

W agencji nie martwisz się o klientów

To nie Ty musisz ich szukać i podpisywać z nimi umowy, czasami wysyłać upomnienia czy wezwania do zapłaty. To Ciebie nie interesuje. I to jest olbrzymi plus. Ściągasz tym ze swoich ramion mnóstwo stresu i odpowiedzialności. Nie musisz martwić się o wiele aspektów swojej działalności. Skupiasz się tylko na swoich zadaniach i klikasz. 

Minusem pracy w agencji jest to, że nie do końca możesz mieć wpływ na wybór klientów, z jakimi pracujesz. Często stajesz przed faktem dokonanym i klikasz. Jednak u nas, staram się zawsze pytać dziewczyny, czy jest OK, co myślą o danej współpracy i zdarza mi się, po otrzymaniu feedbacku od nich nie przedłużać współpracy. 

W tej pracy dla mnie liczy się także jej komfort. A taki możemy mieć z fajnymi klientami, dopasowanymi do nas. I tego się trzymam. 

Jednak możesz także powiedzieć „nie”, nie będę tego robić i to jest OK. 

Ponownie – nie wiem, jak to wygląda w innych agencjach. Musisz zapytać u innych 😉

Stawki to kolejny ważny punkt. 

W zespole, agencji będą one niższe. Tutaj niestety, ale koszty pracy agencji są OGROMNE!!! Jednak zazwyczaj możesz liczyć na dodatki, dofinansowania kursów, wielu e-booków, które kupuje się specjalnie dla Ciebie. 

Znów podkreślam, że to jest moja praktyka w worqAssist. Nie mam pojęcia, jak na tym polu „dodatków” działają inne agencje. 

Jak zacząć: samodzielnie czy w zespole?

Kilka lat temu, gdy zaczynałam tę pracę, inna Wirtualna Asystentka zaproponowała mi współpracę. Zostałam Jej podwykonawcą. Długo pracowałyśmy razem, a to, czego się nauczyłam jest niesamowite i moje. I to zdobyte doświadczenie jest większą wartością niż same pieniądze. 

W zespole możesz nauczyć się pracować, działać z klientami, realizować nowe zadania, poznasz nowe narzędzia w praktyce. I to jest w tym najlepsze. W zespole masz wsparcie od minimum kilku osób, a działając samodzielnie, także możesz mieć wsparcie, ale nie aż takie. Choć znów – to zależy 😉

Chyba cały tegoroczny Kalendarz będzie pod znakiem „to zależy”, 😂 ale serio często nie ma lepszej odpowiedzi.

Warto spróbować różnych opcji

Opcji jest mnóstwo. Musisz tylko podjąć tę decyzję i ruszyć. 

Pracując samodzielnie, dużo zyskasz. Pracując w zespole, także dużo zyskasz. Decyzja należy do Ciebie.

Jaką opcję wybierasz? 

Odpisz na tego maila i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami.

Praca w pojedynkę czy w Zespole Wirtualnych Asystentek – każda z tych opcji jest ciekawa, rozwijająca i dużo może Ci dać. Sprawdzać każdą z nich i klikaj 😉

W obu życzę Ci powodzenia!!

Dołącz do Kalendarza Adwentowego Wirtualnych Asystentek! Połącz radość z odliczania kolejnych dni do Świąt, z własnym rozwojem zawodowym!

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Wirtualna Asystentka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...

Dołącz do newslettera