Content Plan to narzędzie do planowania treści w biznesach: tych działających online, ale także stacjonarnie. Ideą tego pliku jest zapanowanie i spójne ułożenie contentu, czyli tego, co dzieje się w środku danej firmy.

Pierwszy, prosty plik powstał w worqAssist już w 2018 roku. Kolejne lata to było jego regularne ulepszanie, a wszyscy kliencie worqAsist mieli w tym swój udział. Bo to u nich wykorzystujemy Content Plan przede wszystkim.

Od 2019 roku także możesz mieć dostęp do niego. Znajdziesz go TUTAJ.

 

Jak plik Content Planu od worqAssist działa w praktyce?

Zaprosiłam na rozmowę jedną z osób, które wykorzystują w swoim biznesie Content Plan. Jest to Marysia Czekaj, która prowadzi biznes online. Wspiera przedsiębiorcze kobiety w przyciąganiu ich idealnych klientów poprzez estetyczne i funkcjonalne strony www, skrojone na miarę charakteru ich marki. Marysię znajdziesz tutaj.

Mary Czekaj – wywiad, w którym opowiada o korzystaniu z pliku Content Planu – Harmonogramu Treści od worqAssist

Mary Czekaj jest właścicielką usługowego biznesu online. Specjalizuje się w tworzeniu stron www i sklepów internetowych oraz zarządzaniu nimi. WordPressowe technikalia to dla Niej codzienność, a wszelkie problemy techniczne czy wyzwania traktuje jako świetną okazję do pogłębienia mojej wiedzy eksperckiej.

Z wykształcenia jest Specjalistką ds. Marketingu (ukończyła Marketing with Festivals and Events Management (MsC) na Edinburgh Napier University w Szkocji). Strony www zaczęła tworzyć, mając 16 lat, gdy nie było jeszcze WordPressa i wszystko pisało się w kodzie.

Uwielbia pracować z ludźmi z pasją i wspierać kobiece biznesy stworzone z potrzeby serca. W swojej pracy łączy wiedzę i doświadczenie webmasterskie, biznesowe, marketingowe i po prostu otwartość na drugiego człowieka i na to, co pięknego ma do zaoferowania światu.

Marysiu, dziękuję Ci za przyjęcie zaproszenia i chęć podzielenia się tym, jak działasz w ramach pliku Content Plan. 

Mary Czekaj:

Dziękuję, Agnieszko, za zaproszenie! 😀 Jest mi bardzo miło, że mogę podzielić się moim doświadczeniem z korzystania z Twojego Content Planu. Myślę, że ułatwi on pracę niejednej osobie, która tak jak ja prowadzi biznes online i czuje potrzebę, aby pracować lżej i sprawniej.

Korzystasz już jakiś czas z wersji pliku Content Planu z 2022 roku. Jak działa się Ci w tym konkretnym pliku? 

Mary Czekaj:

Właściwie korzystałam i korzystam z pliku przez cały 2022 rok! Z pewną krótką przerwą, gdy po narodzinach córeczki świadomie zwolniłam i zrobiłam przerwę od social media. 😉

Plik wiele ułatwia, ponieważ przed rozpoczęciem każdego miesiąca (w końcu!) planuję wszystkie treści z góry. Nie ma tego ogromnie dużo, ponieważ stawiam na jakość, a nie ilość. Natomiast przyznaję, że wcześniej bywało tak, że kartki z pomysłami na posty (uwielbiam rysować mapy myśli!) po prostu się gubiły lub nie chciało mi się ich szukać. 😂 W rezultacie nie publikowałam regularnie.

W momencie, gdy postanowiłam na poważnie rozwijać mój biznes i budować wizerunek ekspertki w sieci, regularne publikowanie stało się normą. A dzięki korzystaniu z Content Planu mogę to robić szybko, sprawnie i bez spiny.

To narzędzie bardzo oszczędza mi czas, a jako mama dwójki maluchów i właścicielka jednoosobowej firmy raczej nie mam go w nadmiarze. 😉

Miałaś okazję poznać już nowy plik na 2023 rok. Jest w nim kilka nowości. Jak myślisz, czy z ich pomocą planowanie Twoich treści dla Twojego biznesu online będzie dla Ciebie wygodniejsze?

Mary Czekaj:

Bardzo spodobała mi się nowa funkcja, która umożliwia szybkie ukrycie tabelek z social media, z których nie korzystam. Dzięki temu widzę tylko te kanały komunikacji, z których korzystam i do tego są one widoczne od razu po wejściu w plik. Ta funkcjonalność jeszcze bardziej usprawnia korzystanie z Content Planu i pomaga zaoszczędzić czas.

Podoba mi się też kalendarz na cały rok, gdzie można zaplanować sobie różne ważne działania, np. kampanie sprzedażowe czy… wakacje! 😉

Plik Harmonogramu treści celowo powstał w narzędziu od Google, aby każdy mógł z niego skorzystać (bo są to darmowe aplikacje od Google) oraz dostępne zdalnie.

Pracując, a tym bardziej współpracując zdalnie z innymi osobami, chodziło właśnie o to, żeby każdy z zespołu miał dostęp do najbardziej aktualnej wersji pliku.

Marysiu, a czy Ty działasz z kimś w Content Planie

Mary Czekaj:

Uwielbiam Google Workspace za to, że w prosty sposób można udostępniać pliki i jednocześnie mieć kontrolę nad tym, komu te pliki udostępniam. To, że Content Plan jest opracowany w arkuszu Google, jest niewątpliwie jego zaletą.

Pierwotnie grałam solo i wszystkie treści przygotowywałam sama od A do Z. Dopiero od niedawna nawiązałam współpracę z wirtualną asystentką, która wspiera moje działania w social media.

Content Plan jest więc dla nas swego rodzaju checklistą i “dokumentem master”. Na samym początku wszystkie pomysły na treści trafiają właśnie tam (po tym, jak przejdą etap burzy mózgów na kartce papieru). Dopiero później rozpisujemy treści na dany miesiąc w Asanie i komunikujemy się w Asanie, mając tam podlinkowany Content Plan, gdzie można wszystko sprawdzić.

Przy współpracy pomocny jest także plik sociale, gdzie można prosto i szybko działać przy samym już tworzeniu treści.

Jak oceniasz łatwość takich wspólnych działań w jednym pliku z innymi osobami?

Mary Czekaj:

Zdecydowanie na piątkę! 🙂 Taki punkt odniesienia bardzo ułatwia komunikację i pomaga zaoszczędzić czas!

Wiele osób twierdzi, że planując treści, nie da się zachować naturalności i spontaniczności. Czy tak jest?

Dziękuję za Twoje odpowiedzi i mam ostatnie pytanie. Bo wiele osób twierdzi, że planując treści, nie da się zachować naturalności i spontaniczności. A Ty Marysiu, gdy planujesz treści w swoim biznesie, czy zawsze wszystko przechodzi przez harmonogram, czy pozwalasz sobie na odrobinę spontaniczności?

Mary Czekaj:

To jest faktycznie dobre pytanie! Kiedyś, jeszcze w moim poprzednim biznesie, miałam taki etap, gdy stawiałam na spontaniczność i naturalność. W rezultacie… publikowałam bardzo rzadko i nieregularnie, a konto stało w miejscu.

Lubię mieć zaplanowane z góry na cały miesiąc treści typu: wpisy na blogu, karuzele na Instagramie, a ostatnio nawet Reels (które publikuję z telefonu, ale mam je przygotowane wcześniej). Na spontaniczność pozwalam sobie na stories.

Chociaż… gdy planuję coś ważnego, np. gościnny live czy akcję promocyjną to zaznaczam na Content Planie, o czym mniej więcej planuję danego dnia powiedzieć na stories. Jest to raczej luźny pomysł, który ratuje mnie przed pustką w głowie.

Content Plan – Harmonogram treści

Dziękuję Ci za miłe spotkanie i odpowiedzi na kilka pytań związanych z plikiem harmonogramu treści.

Życzę Ci Marysiu powodzenia i dalszego rozwoju Twojego biznesu online!!
A Ciebie, tak do Ciebie teraz się zwracam Czytelniczko, Czytelniku, poznaj nowy zaktualizowany Plik Content Planu na 2023 rok.

*Ten artykuł jest promocją produktu Content Plan Harmonogram treści 2023’.

Harmonogram treści 2023 ze wsparciem – z sesją planowania 1:1

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Wirtualna Asystentka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...

Dołącz do newslettera