Co by tu napisać? Już od dobrych kilku minut wpatrujesz się w migający kursor na białym ekranie monitora. Masz post do opublikowania na wczoraj, a wena wyszła po bułki i nie wróciła. Wysiadujesz treść godzinami, a potem wrzucasz bez przekonania. Byle jaki, byle był. Bo opublikować coś trzeba. Efekt? Kilka lajków, zero komentarzy. 

Czy to w ogóle ma sens? Co zrobić, by wysiłek włożony w prowadzenie mediów społecznościowych w końcu zaczął przynosić efekty? Dobry plan to już połowa sukcesu!

Czy naprawdę trzeba planować treści?

Social media to pożeracz czasu. Nie tylko, gdy je przeglądasz, ale także gdy je prowadzisz.

Trzeba wymyślić temat, wybrać odpowiedni format, stworzyć opis, warstwę wizualną, dopasować hasztagi. Planowanie to tylko dodatkowa robota. A przecież i tak już tyle schodzi… Nic bardziej mylnego!

Przy dobrym systemie i odrobinie wprawy zaplanowanie treści na cały miesiąc zajmie Ci około godziny. A z gotowym harmonogramem tworzenie contentu idzie już jak z płatka. Oszczędzisz czas i nerwy!

Co daje planowanie treści? 

Dla przedsiębiorcy obecność na Instagramie czy TikToku to nie żadne śmieszki heheszki.

To zorganizowane działania, które mają się przełożyć na realne zyski. Potrzebna jest systematyczność i konsekwencja. Nie wystarczy pomachać odbiorcy i powiedzieć „hej, tu jestem”. Trzeba złapać go za rękę i przeprowadzić przez wszystkie etapy aż do ostatecznego celu. Bez z góry założonego planu to nie ma prawa się udać.

Jeśli planujesz:

 • tworzysz dobrej jakości treści
 • zachowujesz spójność w komunikacji
 • przewidujesz gorące okresy i wyciskasz z nich maksimum
 • możesz z łatwością analizować i wyciągać wnioski
 • jesteś w stanie utrzymać jakość i spójność przekazu nawet w nagłych przypadkach 
 • masz widok z lotu ptaka na wszystkie kanały komunikacji

Co się dzieje, kiedy nie planujesz treści?

Masz chaos w głowie. Działasz zrywami, nie widzisz efektów i szybko tracisz zapał. A po każdej dłużej przerwie w publikacjach, zaczynasz praktycznie od zera. Nie ma się co dziwić, że nie widać efektów.

Jeśli publikujesz chaotycznie i nieregularnie, klienci widzą tylko przypadkowy fragment przekazu, na który akurat wpadli. W ten sposób nie zbudujesz relacji. Twoje wiadomości nie dotrą do właściwych osób lub trafią na nieprzygotowany grunt. 

Czy planowanie zabija kreatywność?

Wręcz przeciwnie!

Dobrze zaplanowane zadania dają Ci spokój i przestrzeń potrzebną do wyzwolenia kreatywności. Bo trudno o flow, gdy masz nóż na gardle.

Nic tak nie zabija twórczego myślenia jak presja i stres.

Gdy planujesz tematy z dużym wyprzedzeniem, bez spiny, że musisz stworzyć kompletny post „tu i teraz”, pomysły rodzą się same. 

Od czego zacząć planowanie treści?

Najpierw stwórz strategię i wyznacz jasne cele. Dopiero potem ułóż plan, który pozwoli Ci je osiągnąć. Powoli, krok po kroku.

Social media to nie sprint, to maraton. Dlatego rozłóż dobrze siły, nie marnuj energii na przypadkowe działania. Skup się na tym, co przybliża Cię do mety. 

Na każdym etapie tworzenia treści miej przed oczami cel:

 • budowanie świadomości marki
 • wsparcie sprzedaży
 • tworzenie społeczności wokół marki
 • wzrost zaangażowania

To powiesz wreszcie, jak zaplanować treści do social mediów?

 1. Rozpisz tematy postów na cały miesiąc lub nawet kilka miesięcy do przodu.
 2. Wpisz ważne dla biznesu daty, święta nietypowe, planowane kampanie sprzedażowe.
 3. Uwzględnij posty produktowe, lifestylowe, edukacyjne, rozrywkowe. 
 4. Wklej hasła, słowa klucze, krótki zarys treści, przydatne linki.
 5. Skonsultuj harmonogram z klientem i zespołem.
 6. Wprowadź poprawki i nowe pomysły.

Przyciągaj uwagę, angażuj i buduj zaufanie

Komunikację marki rozplanuj tak, aby content wspierał proces zakupowy, ale także budził zainteresowanie i zachęcał do aktywności. Mieszaj treści sprzedażowe, edukacyjne, rozrywkowe, inspirujące.

Świadomie dobieraj format, który najlepiej pasuje do poszczególnych celów. Na przykład rolki pozwolą Ci docierać do nowych odbiorców, stories budować głębsze relacje z wiernymi fanami, a newslettery najlepiej sprawdzą się w sprzedaży.

W czym planować treści?

Jeśli jesteś jednoosobowym działem marketingu, to wystarczy nawet zwykła kartka i długopis. Ale gdy pracujesz w zespole lub prowadzisz media społecznościowe dla klientów, potrzebujesz pliku, który łatwo udostępnisz. 

W worqAssist od lat wykorzystujemy Content Plan, czyli sprytnie skonfigurowany plik w wygodnej formie Arkusza Google.

To harmonogram treści, który możesz dowolnie modyfikować, dostosowując do swoich potrzeb.

Masz tam rozpisany miesiąc po miesiącu, z podglądem na wszystkie kanały komunikacji i miejscem na rozplanowanie najważniejszych wydarzeń w Twoim biznesie.

Narzędzie genialne w swojej prostocie. Niesamowicie usprawnia pracę i ułatwia komunikację. Wersja na rok 2023 jest już dostępna TUTAJ.

Ups…  Zmiana planów!

Planowanie ma Cię wspierać, a nie ograniczać. Harmonogram nie jest wykuty w marmurze. Nie wszystko da się z góry zaplanować.

Social media to żywy organizm, który zmienia się w błyskawicznym tempie. Dlatego nie trzymaj się kurczowo ustaleń, tylko na bieżąco ulepszaj, uzupełniaj i aktualizuj swój plan. 

Czy samo planowanie wystarczy?

Dobrą praktyką jest także comiesięczna analiza efektów.

Sprawdź, które treści poradziły sobie najlepiej.

Ucz się na podstawie własnych wyników, wyciągnij wnioski i dostosuj plan na nadchodzący miesiąc.

Statystyki to skarbnica wiedzy. Dowiesz się z nich, co podoba się Twoim odbiorom, co ich angażuje, na czym się skupić, a co lepiej odpuścić.

Nie planujesz? Zacznij!

Zanim machniesz ręką i powiesz „to i tak nic nie da”, chociaż spróbuj!

Najwięcej czasu w działaniach na social mediach zajmuje zbieranie się w sobie i zastanawianie, o czym napisać. Z porządnym harmonogramem, tworzenie i publikacja contentu, to już w zasadzie formalność. A gdy dorzucisz do tego trochę elastyczności, wnikliwości i polotu, to sukces murowany!   

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Anna Ścibor

Wirtualna Asystentka

worqAssist

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...

Dołącz do newslettera