Cześć!
Zapraszam Cię do odsłuchania podcastu, w którym moim gościem była Agnieszka Werecha-Osińska założycielka marki Foto do Kwadratu.
Mówiłyśmy o tym, dlaczego warto zrobić profesjonalną sesję wizerunkową i jak się do niej przygotować?
Rozmowa została nagrana w ramach jednego z 24 tematów w tegorocznej edycji Kalendarza Adwentowego Wirtualnej Asystentki!
Słuchaj i korzystaj:
Dlaczego, prowadząc biznes online, potrzebujemy zrobić sobie kilka dobrych zdjęć?
Na pewno słyszałaś o takim schemacie sprzedaży opartym o relacje, który polega na tym, że klient musi nas najpierw poznać, w ogóle dowiedzieć się, że istniejemy. Później musi nas polubić, dalej – powinien nam zaufać. I dopiero na końcu możemy poprosić go o zakup.
Zdjęcia mogą być bardzo pomocne na wszystkich tych czterech etapach schematu sprzedaży, więc zdjęcia sprzedają.
Dzięki nim dajemy się polubić. Pokazują, że jesteśmy godne zaufania. Dzięki tym zdjęciom wizerunkowym możemy to wszystko pokazać w zależności od tego, jak sobie zaplanujemy sesję.
Często jest tak, że klienci myślą, że te zdjęcia są używane dopiero w tym ostatecznym, czwartym punkcie, kiedy chcemy już sprzedawać, a to jest troszkę za późno.
Trzeba zaplanować listę ujęć, które będą pasowały do tych wszystkich czterech kroków schematu sprzedaży i wtedy są najlepsze efekty po sesjach zdjęciowych.
Klienci Wirtualnych Asystentek to są osoby przedsiębiorcze, które chcą budować swoje marki profesjonalnie. Chcą mieć profesjonalny wizerunek w Internecie i myślę, że bez profesjonalnych zdjęć to jest raczej niemożliwe do osiągnięcia.
Wyobraź sobie, że budujesz swoją markę tylko na zdjęciach selfie albo na jakichś przypadkowych ujęciach, które robisz telefonem, więc w jaki sposób ten klient ma Ci zaufać, że jesteś ekspertem?
Jak przygotować się do biznesowej sesji fotograficznej?
Agnieszka stworzyła poradnik, który możesz za darmo pobrać tutaj.
Bardzo ważne jest nastawienie do sesji. Zmiana mindsetu i przekonania o tym, że ta sesja to jest coś nieprzyjemnego.
Kobiety myślą: jestem niefotogeniczna, muszę iść sobie zrobić makijaż, muszę się przygotować, to strasznie dużo czasu zajmuje, kiedy ja to zrobię. Jest bardzo dużo wymówek, żeby tej sesji nie zrobić. A często wystarczy zmienić nastawienie i pomyśleć, że to może być dzień tylko dla Ciebie.
O czym trzeba pamiętać przy pozowaniu do zdjęć?
Im młodsze osoby, tym mniej się boją zdjęć. Wydaje się, że to dlatego, że otoczone były wirtualnym światem i tym, że w telefonach są aparaty.
Natomiast osoby z naszego pokolenia są jednak bardziej skrępowane i wciąż mają różne ograniczenia w głowie, przekonania, które je blokują przed wyjściem przed obiektyw.
Nawet jeśli to zrobią, to najczęściej są speszone, nie wiedzą, co zrobić. Dlatego to jest ogromna praca dla fotografa, żeby rozładować napięcie i ten stres.
Tak było na naszej sesji w worqAssist.
Agnieszka zawsze mówi swoim klientkom, żeby przygotowały sobie wstępną wizję zdjęć. Czyli zastanowiły się, jakich zdjęć dokładnie potrzebują na tym konkretnym etapie swojego biznesu. Czy one dopiero otwierają firmę, są na starcie, czy planują kampanię sprzedażową jakiegoś nowego produktu, czy po prostu chcą odświeżyć sobie wizerunek.
Czy potrzebują zdjęć do social mediów, czy bardziej na stronę internetową, bo od tego zależy, jak ta sesja będzie przebiegać i bardzo ważne jest, na którym etapie jest klientka.
Ważne jest, żeby wizja zdjęć pasowała też do grupy docelowej, klienta idealnego, który jest w głowie tej przedsiębiorczej osoby. Do kogo chce dotrzeć tymi zdjęciami. Może w tym pomóc jak najbardziej fotograf, ale dobrze mieć najpierw sprecyzowaną własną wizję, do kogo chcemy komunikować i czego my potrzebujemy. Do jakich celów te zdjęcia będą nam potrzebne.
Jeśli już to mamy, to fajnie jest zastanowić się, jakie trzy, cztery, pięć słów opisują najlepiej naszą markę. Albo jakie przymiotniki chciałybyśmy, żeby opisywały naszą markę, bo to też nada ton sesji zdjęciowej.
Czy to mają być bardziej energiczne zdjęcia, czy to mają być zdjęcia, przez które wybija się spokój. Wszystko w zależności od tego, do kogo te zdjęcia kierujemy, jaką ofertę chcemy sprzedać.
Warto zastanowić się, kim są Twoi klienci, gdzie oni spędzają czas, jakie biznesy prowadzą, bo to wszystko może mieć wpływ na zaplanowanie naszej sesji. Jeśli mamy stworzoną tę wizję, to teraz czas na wybór fotografa.
Czym się kierować przy wyborze fotografa?
Podstawowe pytania to:
- Czy potrzebujemy zdjęć, które są tylko i wyłącznie zrobione w studio, portretów na jakimś jednolitym tle?
- Czy potrzebujemy zdjęć bardziej „środowiskowych”, czyli w miejscu pracy, na których chcemy pokazać, jak wygląda nasza praca?
Akurat w branży Wirtualnych Asystentek fajnie jest takie rzeczy pokazywać, żeby uświadomić klientom, kto siedzi po drugiej stronie komputera, kto wyklikuje za nich te wszystkie rzeczy.
Dobór miejsca sesji będzie miał bardzo duże znaczenie, żeby nadać klimat i ton całej sesji zdjęciowej.
Jeśli chodzi o fotografa, to powinna to być osoba, która:
- zrobi profesjonalne zdjęcia,
- będzie czuła klimat Twój i Twojej wizji, którą stworzyłaś.
Wybór takiego fotografa, który będzie rozumiał, po co robisz te zdjęcia, jest bardzo ważny. Tak samo ważne jest to, żeby czuł klimat i żebyście nadawali na tych samych falach.
Dlaczego warto obejrzeć portfolio fotografa i zapytać o jego godziny pracy?
Są osoby, które chcą mieć zrobione zdjęcia w nocy, w studio czy na mieście, a Agnieszka jest fotografem, który głównie pracuje ze światłem dziennym.
Dla Niej ważne jest, żeby pracować w takich godzinach, kiedy to światło słoneczne, nawet jeśli jest przez chmury, faktycznie jest. Nie każdy klient ma oczywiście świadomość, że fotografowie mają jakieś swoje preferencje.
Dlatego tak ważne jest przejrzenie portfolio fotografa:
- Czy te zdjęcia, które widzisz w portfolio, na jego Instagramie czy Facebooku z Tobą grają?
- Czy to jest coś, co chciałabyś również dostać?
Czy każda Wirtualna Asystentka musi mieć zdjęcia?
Wydaje mi się, że w tym momencie, biznesy, które nie pokazują swojej twarzy, są dosłownie anonimowe.
Jeśli opieramy swój biznes na tym, że sprzedajemy swoje usługi, swój czas, wiedzę, swoje umiejętności, doświadczenie, to bardzo fajnie jest do tego przykleić swoją twarz, a nie tylko logo czy jakieś grafiki. Dzięki temu budujemy zaufanie i sympatię naszych klientów do nas.
To, że ktoś nas zobaczy raz, to nie znaczy, że już nam zaufał, więc tych zdjęć powinno też być troszkę więcej, powinny się pojawiać regularnie, żeby dać się polubić.
Wirtualna Asystentka jak najbardziej potrzebuje tych zdjęć.
Warto zaplanować sobie tak sesję, żeby mieć zdjęcia i na stronę internetową i na social media. Różnorodne ujęcia, nie tylko w tej samej pozie, z tym samym uśmiechem. Podczas pracy, ze swoimi narzędziami pracy, w otoczeniu, które sugeruje, czym się zajmujesz, co jest Twoją specjalnością. Takie zdjęcia będą pomagały w budowaniu marki.
Wspomnienia z sesji fotograficznej, czyli co stresuje fotografa 🙂
Teraz wróćmy pamięcią do czerwca 2022 roku. To właśnie wtedy spotkałyśmy się pierwszy raz z Agnieszką w świecie offline w Krakowie na naszej wspólnej sesji fotograficznej.
Agnieszka przyznała, że byłam dla Niej najtrudniejszą klientką w tym roku z dwóch powodów.
Po pierwsze, bo kazałam Jej przyjść na 8 rano na sesję, co dla sowy bywa ciężkie 😉
Po drugie, była trochę zestresowana, bo przy takiej liczbie osób nie jest proste spiąć się w trzy godziny i zrobić wszystko, co zaplanowałyśmy, a było tego przecież bardzo dużo.
Nie byłam pewna, jak to pójdzie, jakie będzie podejście dziewczyn, czy będą chciały współpracować ochoczo, czy nie do końca i czy się zorganizujemy.
Na szczęście wszystko poszło super sprawnie ☺️
AUTORKA WPISU

Agnieszka Pojda
CEO worqAssist
Wirtualna Asystentka
Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści! Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.
Sprawdź więcej na blogu:
Jakie zadania Wirtualnej Asystentki są opłacalne w 2025 roku?
Wirtualna Asystentka to praca, która wciąż ewoluuje, a potrzeby rynku zmieniają się dynamicznie. Myślę, że rok 2025 przynosi nowe wyzwania i szanse, które warto wykorzystać, aby zbudować lub rozwijać swoją karierę. Jakie zadania będą najbardziej opłacalne w 2025...
Jak zdobywać klientów na LinkedIn?
W 21 odcinku Kalendarza Adwentowego Wirtualnej Asystentki 2024 rozmawiam z Anną-Marią Wiśniewską, CEO agencji LinkedIn Wizerunek w Social Media. Anna-Maria od ponad 10 lat zajmuje się personal brandingiem i budowaniem wizerunku ekspertów na LinkedIn. Dzięki jej wiedzy...
Jak YouTube może zmienić Twoją karierę Wirtualnej Asystentki?
W najnowszym podcaście moim gościem jest niesamowita Agata Guzy, ekspertka od YouTube’a i twórczyni projektu „YouTube dla początkujących.” Jeśli zastanawiasz się, jak rozwijać swoją karierę jako wirtualna asystentka, ta rozmowa to dla Ciebie prawdziwa kopalnia wiedzy....