Chcesz w pełni wykorzystać możliwości Instagrama? Prędzej czy później zaczniesz przyglądać się hashtagom. A skoro tu Jesteś już zaczynasz to robić.

Czym są hashatagi?

To nic innego jak znaczniki, słowa klucze, za pomocą których tagujesz swój post na Instagramie. Znajdziesz je także na innych platformach mediów społecznościowych, ale to na Instagramie zaczęły grać największą rolę.

Hashatgi są ważne. Ważne dlatego, że są drogowskazem do Twojego profilu. Nieważne czy prowadzisz konto prywatne, firmowe, czy konto twórcy, jeśli szukasz potencjalnych odbiorców i myślisz o rozwoju swojej firmy, konta, biznesu, stanowią one swego rodzaju drogę do Ciebie.

Odpowiednio dobranymi hashtagami dotrzesz do większego grona użytkowników. Ich zadaniem jest pomóc innym odnaleźć, niejako wyłowić Twoje treści spośród innych.

Jakie hashtagi wybierać?

Poniżej znajdziesz 3 zasady, którymi kieruj się wybierając hashtagi do swoich postów:

1

Prawidłowo dobrane hashtagi są dostosowane nie tylko do treści posta, ale również do zdjęcia, które dołączasz do postu.

2

Ważna jest również wielkość Twojego konta, tzn. to, ile obserwatorów (z ang. followersów) polubiło Twój profil.

3

Za każdym razem publikując post, upewnij się, że wybrane przez Ciebie hashtagi nie zostały na stałe lub czasowo zablokowane.

Każdy z hashatgów został już użyty X razy na Instagramie. Oznacza to, że jest on dodany pod taką X liczbą postów. Im Twoje konto jest większe, tym częściej sięgaj swobodnie po znaczniki z większą ilością. Wówczas Twój post nie utonie w ogromnej liczbie innych zdjęć.

Gdzie szukać hashtagów?

Miejscem numer 1 do szukania hashtagów jest Instagram. A cały proces wygląda tak, że gdy masz już zdjęcie i opis do niego, na tej podstawie ich szukasz. Jednak w taki sposób możesz godzinami przeglądać Instagram i zebrać tylko kilka znaczników z 30, które możesz dodać pod swoim postem. 

 

Drugim sposobem jest korzystanie z gotowych zestawów hashtagów. Wielu twórców udostępnia własne: płatnie lub bezpłatnie.

 

Zapisz się do Newslettera #worqNEWS, który wysyłam co 2 tygodnie w środy. Przed startem nowego miesiąca udostępniam w nim za darmo przez kilka dni e-book #worqHashtags, w którym znajdziesz hashtagi związane z danym miesiącem.

Skąd wiesz, że ten hashtag nie jest zablokowany?

Instagram stale lub czasowo blokuje określone hashtagi. A dlaczego to robi?

Powodów może być kilka, a te, które znamy to: 

  • łamanie regulaminu Instagrama,
  • zgłoszenia zdjęć przez użytkowników, pod którymi pojawił się dany hashtag,
  • zachowania spamerskie.

 

Zablokowane hashatgi sprawdzisz ręcznie w Instagramie, podobnie jak je wyszukasz. Gdy dany tag jest zablokowany, przy próbie jego wyszukiwania nie pojawia się nic. Może także pojawić się informacja, przy wyświetleniu kilku postów z danym hashtagiem, że pozostałe treści są ukryte ze względu na zgłoszenia społeczności.

Zbanowane hashtagi sprawdzisz także za pomocą stworzonych do tego aplikacji. Jedną z nich jest IQ Hashtags. Zakładając już darmowe konto, dostajesz dostęp do funkcji weryfikującej paczkę hashtagów pod kątem nałożonych na nie blokad. To najszybszy sposób, niewymagający od Ciebie pojedynczego przeklejania hashtagów w instagramowej wyszukiwarce. 

Co się stanie, gdy używam zbanowanych hashtagów?

Załóżmy, że pod Twoim nowym postem na Instagramie, wśród 30 tagów jest jeden zbanowany hashtag. Automatycznie Twoje treści zostają ukryte pod każdym innym hashtagiem z tych, które dodajesz pod zdjęciem.

Oznacza to, że jeśli w 30 hashtagów pojawił się 1 zbanowany, Twoje zdjęcie nie będzie widoczne pod nim oraz pod 29 pozostałymi.

 

Notoryczne używanie zbanowanych hashtagów ucina zasięgi Twojego konta na Instagramie. Dlatego zawsze moim klientom, z którymi pracujemy na Instagramie, proponuję regularny przegląd wszystkich już użytych hashtagów na Profilu.

  

Twoje treści mogą także nie pojawiać się w zakładce Explore na Instagramie oraz w oznaczonej lokalizacji.

 

Niektóre źródła podają także, że używanie często i wielu zbanowanych hashtagów, powoduje okresowe ukrycie wszystkich Twoich postów w wynikach Instagrama.

Analiza statystyk posta na Instgramie. worqAssist

Jak sprawdzić, czy hashtagi działają?

Przygotuj zdjęcie, opis, zestaw 30 hashtagów pasujących do tych treści, sprawdź, czy nie są zbanowane i opublikuj post. Po kilku godzinach od publikacji zajrzyj w statystyki tego postu. Zazwyczaj zerkam tam dopiero po ok. 24 godzinach.

Porównaj ilość wyświetleń posta z liczbą wyświetleń z hashtagów. Na załączonym przykładzie łączna liczba wyświetleń to 187, z czego 110 to wyświetlenia z hashtagów. To bardzo dobry wynik. Tym bardziej że tym postem dotarłam do 69% użytkowników Instagrama, którzy nie obserwowali mnie wcześniej. A przecież o to właśnie chodzi w całej tej ## zabawie.

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.