Czarny piątek, czyli Black Friday już niedługo. Jak możesz przygotować na niego swój biznes online?

Jeśli prowadzisz własny biznes online i sprzedajesz produkty cyfrowe lub fizyczne albo Jesteś Wirtualną Asystentką, która wspiera klientów z branży e-commerce, to ten odcinek #BiznesVloga jest dla Ciebie.

Zobacz film lub czytaj poniżej:

W każdy poniedziałek, a dokładnie przez 14 kolejnych poniedziałków o 18:00 czasu polskiego, na kanale worqAssist na YouTube pojawią się nowe odcinki. 

Co to jest Black Friday i Cyber Monday?

To jedno z ważniejszych świąt w branży e-commerce, świąt, które są bardzo napiętym czasem. Black Friday przypada w ostatni piątek listopada, a pierwszy poniedziałek tuż po nim został nazwany Cyber Monday. 

Jest to święto zakupów, ale z założenia korzystnych zakupów dla klientów.

Dla sprzedawców ważniejsze stają się tutaj ilości sprzedanych produktów, które uciekają z ich magazynów w zawrotnym tempie w tym czasie, ale po znacznie niższych cenach.

Coraz więcej marek decyduje się na organizację wyprzedaży z tej okazji. Wiele z nich prowadzi promocję na swoje produkty przez cały tydzień (nazywając go Black Week) lub nawet przez cały listopad.

A patrząc na Black Friday z drugiej strony – klientów, jest to dla nich często ogromna oszczędność i okazja, żeby zdobyć dużo taniej wymarzone produkty. Wielu konsumentów już teraz zaczyna swoje bożonarodzeniowe zakupy. I też wiele firm w takim kontekście reklamuje swój Black Friday.

Black Friday w tym roku

Wielu Ekspertów przewiduje, że Black Friday w 2022 roku będzie inny. 

Szalejąca na świecie inflacja, zmiany, które cały czas się dzieją wokół nas, nie napawają ochotą na większe zakupy. Konsumenci wolą trzymać teraz swoją gotówkę w kieszeni, niż ją wydawać. Co nie znaczy, że wydadzą jej mniej właśnie na wyprzedażach.

Jeśli prowadzisz biznes online to najwyższy czas, abyś zaplanowała w nim Black Friday. 

Możesz włączyć niższą cenę w swoim sklepie online na:

  • wszystkie produkty, 
  • tylko na elektroniczne, 
  • lub tylko fizyczne, 
  • albo tylko na wybrane produkty bądź kategorie produktów.

Jak przygotować swój biznes online na Black Friday? 

  • Sprawdź, czy wszystko działa w Twoim sklepie online – przetestuj zakup produktów, sprawdź płatności.
  • Przygotuj informacje dla swoich obecnych klientów oraz społeczności o planowanych zniżkach na Black Friday – wykorzystuję tutaj harmonogram treści Content Plan, bo planujemy tam posty w social mediach, newslettery itd.
  • Ustal zasady promocji: ile będzie trwała, jakich produktów będzie dotyczyć, jakie zniżki chcesz zaoferować. 
  • Skracaj drogę klienta do finalizacji zakupu, czyli od razu ustaw w swoim sklepie niższe ceny, zamiast bawić się w kody rabatowe (choć to zależy od możliwości technicznych Twojej platformy).
  • Masz plan? Przygotuj posty: teksty i grafiki.
  • Mów, gadaj, wyskakuj i pokazuj, co będzie się działo w Twoim sklepie online.

Jak pisać językiem korzyści?

To pytanie, które może i Ty sobie zadajesz, zwłaszcza teraz, gdy szykujesz materiały na Black Friday. Tworzysz treści do Social Mediów, opisujesz produkty, tworzysz teksty na strony sprzedażowe. Zależy Ci, aby zainteresować tą konkretną ofertą swoich odbiorców, żeby zostali klientami Twojej marki.

W tym odcinku #BiznesVloga polecam Ci książkę „Copywriting sprzedażowy. Język korzyści w praktyce”* Justyny Bakalarskiej-Stankiewicz, która wprowadzi Cię w ten korzystny styl tworzenia treści. Korzystny, bo „jeśli już opanujesz tę sztukę, to wyzwanie to nie o czym pisać, ale jak to napisać”. Moim zdaniem ten cytat z książki idealnie ją podsumowuje. 

Autorka ubiera Cię w buty odbiorcy Twoich tekstów i zabiera w kilku etapową trasę. 

Polecam tę pozycję każdemu, kto chce pisać językiem korzyści. A jeśli już jesteś Copywriterem, spójrz na nią, jak na odświeżenie swojego warsztatu bowiem, gdy nawet piszesz teksty każdego dnia, to z czasem może zjadać Cię klątwa wiedzy. Do niej także nawiązuje Justyna Bakalarska-Stankiewicz w „Copywriting sprzedażowy. Język korzyści w praktyce”*.

Zachęca Cię także do zrobienia kilku ćwiczeń, co jest dobrym dodatkiem do książki. Bo raz to ją przeczytać lub posłuchać, a dwa to wdrożyć w życie.

Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie w formie audiobooka podczas prac domowych. Jednak odrywała mnie co rusz od nich, abym coś ciekawego zapisała. Po skończeniu audiobooka zostałam z 4 stronami notatek, a także nowymi pomysłami na opisy usług oraz produktów moich i dla moich klientów.

To wszystko w 10 odcinku #BiznesVloga! 

Teraz czekam na Ciebie – daj znać w komentarzu pod tym wideo, czy szykujesz w tym roku swój biznes online na Black Friday?

*link afiliacyjny

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Wirtualna Asystentka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Dołącz do newslettera