Tak samo, jak włączasz pralkę, suszysz pranie i potem zakładasz ponownie to samo ubranie, tak samo możesz zrobić ze swoimi treściami w biznesie. 

Dzisiaj porozmawiamy o recyklingu treści.

Jestem Agnieszka Pojda z worqAssist i zapraszam Cię na 7 odcinek 1 sezonu #BiznesVloga!

Zobacz film lub czytaj poniżej:

W każdy poniedziałek, a dokładnie przez 14 kolejnych poniedziałków o 18:00 czasu polskiego, na kanale worqAssist na YouTube pojawią się nowe odcinki. 

Ten odcinek jest dla Ciebie, jeśli działasz w biznesie online oraz wspierasz inne biznesy, np. jako Wirtualna Asystentka. 

Co to jest recykling treści?

Zacznijmy od początku: co to jest recykling treści?

Polega on na ponownym wykorzystaniu danej treści, ale w innej formie. 

Co ważne, nie chodzi w nim jednak o to, żeby np. ciągle, czy regularnie co jakiś czas publikować ten sam post w Social Mediach lub w newsletterze tę samą treść. 

Recykling treści to stworzenie czegoś nowego na bazie wcześniej już przygotowanych treści. Nowa treść może mieć zupełnie inny format.

Dzięki recyklingowi treści możesz:

 • oszczędzać czas,
 • tworzyć nowe materiały, np. na bloga, a wiadomo, że Google lubi, gdy coś się dzieje,
 • sprawdzać i testować nowe formaty – może jest format, który bardziej pokochają Twoi odbiorcy?

Jeśli nie spróbujesz, to nie dowiesz się tego!

Kiedy umiera dana treść?

To przewrotne pytanie. Bo w zależności od tego, gdzie ją opublikujesz, to zobaczysz, że będzie tam widoczna przez:

A od czego to zależy?

Od kanału, w jakim udostępniasz daną treść oraz od potrzeb Twoich odbiorców. 

Jeśli dobrze przeprowadziłaś analizę swoich klientów i wiesz dużo o Zośce, która kupi Twojego e-booka i potem zakupi jeszcze kurs, a następnie będzie czekać na kolejne produkty, to znasz jej problemy. 

Owszem one zmieniają się wraz ze światem, sytuacją i wieloma innymi rzeczami. 

Naturalne jest także to, że Twoi klienci przychodzą i mogą odchodzić. Jeśli znajdą u Ciebie rozwiązanie swoich problemów, nawet w darmowych treściach, jakie im udostępniasz, to w zamian mogą Cię polecać. A to jest ważne! Polecenia to najlepsza forma reklamy. Często jest także darmowa, a przede wszystkim szczera.

Strategia recyklingu treści 

U moich klientów korzystam z pliku harmonogramu treści. To w nim zapisujemy wszystkie treści, jakie mają się pojawić w ciągu danego miesiąca we wszystkich kanałach.

Taki plan bardzo ułatwia pracę całemu zespołowi, a nawet jeśli pracuję z daną osobą 1:1. 

Kiedy planujesz nową kampanię, zerknij w swoje kanały i bloga, czy na dany temat już jakieś treści tam są? Jeśli tak to możesz je tutaj spokojnie wykorzystać. 

Wówczas zastanów się, jakie formaty na daną treść mogą być dobre. 

Czy z wpisu na blogu, który wg. Google Analytics ma dobre wyniki, byłby dobry podcast?

Jeśli tak, nagraj go! Złap mikrofon i przeczytaj ten artykuł.

Jak wybrać treści, które warto recyklingować?

Przede wszystkim zajrzyj w statystyki:

 • swojej strony WWW i bloga,
 • postów na Fanpage’u,
 • postów i relacji na Instagramie,
 • Newslettera
 • oraz w innych Twoich Social Mediach.

Zrób także ankietę wśród swojej społeczności. Dowiedz się, czym się aktualnie interesują, jakie mają problemy w tematach, które możesz pomóc im rozwiązać. 

10 pomysłów na recykling treści z jednego wpisu na blogu

Zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać jeden artykuł na blogu i z niego przygotować więcej treści w wielu swoich kanałach?

Mam dla Ciebie praktyczny przykład.

Zobaczysz, że tworząc jedną treść, możesz tak naprawdę przygotować ją w 10 odsłonach. 

Naszym punktem wyjścia jest artykuł na blogu. To bazowa treść, na której pracujemy. A co możesz z niego zrobić? 

Oto przykłady i kolejne pomysły:

 1. Film YouTube — możesz nagrać wideo na podstawie wpisu na blogu. Takie nagranie wcale nie musi być długie. W ramach #BiznesVloga najpierw powstaje zarys wpisu: zapisuję nagłówki, czyli ogólnie co chcę powiedzieć. Dopiero gdy nagram film, robię transkrypcję i mam gotowy artykuł 😉
 2. Podcast – masz gotowy artykuł na bloga i film? To teraz z wideo wytnij dźwięk. Często wystarczy tylko lekko obróbka dźwięku i możesz publikować 😉
 3. YouTube shorts – z nagranego filmu wybierz krótkie fragmenty do 60 sekund. Możesz je publikować na YouTube już przed publikacją pełnego nagrania, jako zapowiedź i później po publikacji, jako zachęta do zobaczenia całego odcinka.
 4. Instagram Reels – masz już gotowe fragmenty z pełnego nagrania do YouTube shorts? Wykorzystaj je na Instagramie, jako rolki. Przygotuj krótki opis – jeśli artykuł jest już na Twoim blogu, pewnie przygotowałaś do niego opis tzw. meta opis. Jest on zazwyczaj krótki, bo jego sugerowana długość powinna wynosić do 160 znaków, więc możesz go tutaj ponownie wykorzystać. Podaj obowiązkowo link do wpisu 😉
 5. TikTok – masz gotową rolkę na Instagram? To teraz pokaż to samo krótkie nagranie na TikToku. Opis już masz gotowy 😉
 6. Post na Facebooku – pokaż światu, że na blogu jest nowy artykuł! Z treści blogpostu wypisz:
  • o czym jest, 
  • co czytelnik dowie się z niego, 
  • zostaw link,
  • i zachęć do przeczytania 😉
 7. Wpis na Instagramie – masz już gotowy post na Fanpage? Wykorzystaj jego treść dodając do niej:
  • do 30 sprawdzonych hashtagów, 
  • informację, że klikalny link do artykułu jest w BIO Profilu,
  • dopasuj grafikę do swojego feedu na Instagramie.
 8. Newsletter – czy ten wpis na blogu zawiera ciekawe wskazówki? A może promuje Twój produkt lub akcję, a regularnie wysyłasz maile do subskrybentów swojego Newslettera? Koniecznie daj im znać o nowej treści. Możesz także udostępnić swoim odbiorcom infografikę, przygotowaną na bazie artykułu. Może ona zostać także świetnym lead magnetem i zaproszeniem do subskrypcji Twojego Newslettera 😉
 9. Wpis na Pinterest – masz już gotowy wpis na Face-booka, a także ciekawą infografikę? Wykorzystaj je ponownie i pokaż na Pinterest. Tam także linkuj do artykułu na blogu 😉
 10. Pokaż ponownie – po jakimś czasie przypomnij swoim odbiorcom na Fanpage’u o wpisie na blogu, ale tym razem wykorzystaj wideo. Jest ono na Twoim kanale na YouTube, dlatego możesz je podlinkować w poście (choć Facebook nie bardzo lubi się z YouTubem, ale moim zdaniem warto podać od czasu do czasu odbiorcom Content w innej formie). W treści posta zachęć swoich fanów na Facebooku do subskrybowania kanału na YouTube 😉

Mogę tak dalej wymieniać, co możesz zrobić jeszcze z tym jednym wpisem na blogu, ale na tych 10 pomysłach się zatrzymam. 

Jeśli chcesz to zrobić u siebie, to śmiało działaj! A jeśli potrzebujesz wsparcia, to zapraszam Cię do kontaktu na kontakt@worqassist.com. Pomożemy Ci to wszystko ogarnąć ☺️

Chcesz, aby więcej osób zobaczyło Twoje treści?

#autopromocja

Założę się, że na tym też Ci zależy. Dlatego, aby zwiększyć Twoje szanse w przygotowaniu świetnych i zachęcających tekstów i grafik do reklam na Facebooku i Instagramie, chcę Ci polecić e-booka  “Skuteczne teksty i grafiki reklam na Facebooku i Instagramie w praktyce”, który napisałam wspólnie ze Specką FB ADS w worqAssist, Sylwią Miłosz. 

W tej pozycji przygotowałyśmy dla Ciebie szereg praktycznych wskazówek dotyczących:

 • tekstów w reklamach na Facebooku i Instagramie,
 • grafik w reklamach,
 • współpracy ze specjalistą od FB ADS,
 • oraz bonusy: szablony do przygotowania Twoich grafik w Canvie, zestawy bardzo pomocnych pytań oraz gotowy do uzupełnienia na kilka sposobów Brief Twojej marki (m.in. jako gotowy do zaimportowania do Asany projekt wraz z instrukcją, jak to zrobić, plik w Dokumentach Google edytowalny na komputerze, telefonie i tablecie PDF).

 

Oprócz e-booka dostajesz dostęp do prawie 2-godzinnego nagrania szkolenia, w którym dowiesz się, jak zacząć robić teksty i grafiki do swoich reklam na Facebooku i Instagramie z głową.

AUTORKA WPISU

Aga Pojda worqAssist

Agnieszka Pojda

CEO worqAssist

Wirtualna Asystentka

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.

Sprawdź więcej na blogu:

Modelowanie procesów biznesowych

Modelowanie procesów biznesowych

Ten artykuł jest recenzją książki „Modelowanie procesów biznesowych BPMN 2.0 od podstaw” Zbigniewa Misiaka*. Właśnie tę pozycję dostałam do recenzji od Wydawnictwa Helion i oto ona. Słowa wprowadzenia do modelowania procesów biznesowych Zastanawiałaś się kiedyś, jak...

Dołącz do newslettera