Jeśli dopiero zaczynasz swoją pracę, jako Wirtualna Asystentka, lub działasz niedługo na rynku, może wciąż temat pierwszego spotkania z klientem jest dla Ciebie nowością i czasami budzi lęk.
Dlatego zapraszam Cię na artykuł, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące właśnie tej pierwszej rozmowy z Twoim potencjalnym klientem.
UWAGA!
Nie poprzestawaj na przeczytaniu tego wpisu. Działaj!
Zapraszaj na spotkania z Tobą, bo dopiero praktyka przyniesie Ci efekty.
Pierwsza rozmowa z nowym klientem powinna być krótka
i skondensowana.
Dobrze jeśli poprowadzisz ją tak, żeby trwała w granicach 15-20 minut. Jest to wystarczający czas, który pozwoli Ci poznać plany i oczekiwania klienta, a przy tym nawiązać nić porozumienia, połączyć wasze punkty widzenia, i na ich podstawie zaproponować kilka fajnych pomysłów i rozwiązań.
Długa rozmowa wcale nie musi przekładać się na pozyskanie nowego klienta. Zdarzyło mi się, na pierwszą rozmowę poświęcić bardzo dużo czasu, zaproponować klientowi mnóstwo ciekawych projektów i pomysłów, a klient już się nie odezwał. Sam wdrożył zaproponowane pomysły. Mimo że pierwsza rozmowa nie jest wiążąca dla stron, to niesmak po takiej sytuacji pozostaje. Zwłaszcza że…
…pierwsza rozmowa powinna być darmowa.
Tak, jak małe bezpłatne treści, pomogą Ci budować Twoją pozycję eksperta albo skierują klienta do już płatnych treści, tak pierwsza rozmowa powinna być zachętą do nawiązania współpracy. A każde działanie w biznesie online dobrze, gdy przyniesie korzyść – także to darmowe.
Przygotuj podsumowanie pierwszej rozmowy.
Po rozmowie wyślij klientowi maila z jej podsumowaniem. Zbierz omówione kwestie, pomysły i ważne informacje. Weź pod uwagę, że klient jest na świeżo, wie, o czym rozmawialiście, więc łatwiej mu się do nich odnieść. Nie zostawiaj go samego sobie z pomysłami, które pojawiły się podczas rozmowy. To może zadziałać na Twoją korzyść.
Podczas pierwszej rozmowy przedstaw klientowi swój sposób i styl pracy
Rozmowę pokieruj tak, żeby potencjalny klient już na tym etapie wiedział:
- kiedy jesteś dostępna, kiedy nie pracujesz,
- czy pracujesz w weekendy lub wieczorami,
- w jaki sposób będzie odbywać się wasza komunikacja (jakim narzędziem będziecie się posługiwać, np. Asana, Trello, itp.)
- jak będzie odbywać się wasza komunikacja w nagłych sytuacjach, np. w gdy, potrzebujesz odpowiedzi „na już” (WhatsApp, Messenger, Slack, itp.).
Pamiętaj, żeby był to sposób wygody dla klienta.
Nie unikaj kwestii wynagrodzenia
Twój potencjalny klient powinien dowiedzieć się:
- jakie masz stawki,
- ile godzin i co w ramach danego projektu możesz zaoferować.
Dobrze, jeśli w mailu podsumowującym rozmowę zawrzesz również i te informacje.
Ale uwaga! Czasami stawki, które oddasz podczas rozmowy i te w mailu mogą się różnić. Dlaczego?
Jeśli podczas rozmowy z klientem padają techniczne rzeczy, dobrze gdy usiądziesz później na spokojnie, wypiszesz te wszystkie zadania wraz ze stawkami (ustalonymi z góry) i podsumowujesz sobie to wszystko.
Często podczas rozmowy nie da się precyzyjnie wycenić wszystkich zadań. Jednak pamiętaj, aby wspomnieć na niej klientowi i podać w takiej sytuacji widełki Twoich stawek. Myśląc o współpracy z Wirtualną Asystentką, każdy jej potencjalny klient planuje swój budżet.
Ustal planowany termin rozpoczęcia ewentualnej współpracy.
Planując czas rozpoczęcia współpracy, weź pod uwagę m.in.:
- kwestie formalne, a więc podpisanie umowy (może to zająć kilka dni),
- określenie zakresu zadań,
- wprowadzenie narzędzi w życie np. podłączenie Asany.
Taka informacja również powinna znaleźć się w mailu podsumowującym.
Jeśli obie strony zaakceptują te ustalenia, to ruszamy ze współpracą.
Pierwsza rozmowa z potencjalnym klientem wcale nie musi być straszna, choć początkowo może Cię stresować. Wtedy pamiętaj, żeby próbować i nawet jeśli nie nawiążesz współpracy podczas tej totalnie pierwszej, pierwszej rozmowy, to będę kolejni klienci. A praktyka czyni mistrza!
Dlatego nie bój się i dodawaj informacje w swoich kanałach, na stronie WWW i zapraszaj na pierwszą rozmowę.
Jeśli masz pytania, coś jest dla Ciebie niejasne — chętnie Cię wesprę. Napisz na kontakt@worqassist.com.
AUTORKA WPISU
Agnieszka Pojda
CEO worqAssist, Wirtualna Asystentka, Copywriter
Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści! Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.