Korzystasz z Canvy pracując jako wirtualna asystentka? Czas na 3 najważniejsze tricki, które przyspieszą i ułatwią Ci pracę!
Canva to jedno z narzędzi, które w swojej codziennej pracy wykorzystuje wiele wirtualnych asystentek. Z pomocą tego uniwersalnego kreatora graficznego możemy tworzyć przeróżne projekty: grafiki na fanpage, Instagram, plansze stories, mockupy czy obrazki do produktów w sklepie. Program jest mega intuicyjny i nawet osoba początkująca szybko sobie w nim poradzi. Canva ma dużo fajnych funkcji usprawniających pracę, lecz z doświadczenia wiem, że zwłaszcza na początku można o nich nie wiedzieć. A warto odkrywać takie tricki 🙂
Dziś chciałabym pokazać Ci 3 proste funkcje.
Uporządkuj grafikę
Chcąc ułożyć tak rozsypany tekst na grafice, intuicyjnie zaczynamy przesuwać każde pole tekstowe, próbując wyśrodkować i ułożyć w równych odstępach jedno pod drugim. Wyjdzie? Tak 🙂 Zmarnujesz jednak przy tym trochę czasu i niepotrzebnie wkurzysz się, kiedy wyjdzie krzywo 😉
Jak zrobić to łatwiej i szybciej?
1. Zacznij od edycji poszczególnych pól tekstowych. Kliknij dwa razy w koniec pola tekstowego, aby dostosować je do zawartości. Jeśli tego nie zrobisz, a będziesz chciała później wyrównać całość np. do lewej, to nie zrobisz tego dokładnie. Canva wyrówna same pola tekstowe, ale nie tekst, który się w nich znajduje.
2. Zaznacz prawym przyciskiem myszki wszystkie pola tekstowe i wybierz na karcie opcji: “Pozycja”, a następnie “Uporządkuj”. Linijki tekstu zostaną ułożone w równych odstępach jedna pod drugą.
3. Teraz możesz zaznaczyć całość i kliknąć “Pozycja”, a następnie “Wyrównaj” np. do lewej.
Dzięki tej funkcji masz pewność, że elementy na grafice będą rozmieszczone równo i estetycznie. Możesz tak uporządkować nie tylko tekst, ale również kształty, punktory na listach itd.
Wyśrodkuj tekst
Przy wyśrodkowywaniu w Canvie korzystasz tylko z fioletowych prowadnic, które podświetlają się przy przesuwaniu elementów? Wykorzystaj do tego funkcję “Pozycja” -> “Wyśrodkuj”
Pokażę Ci dlaczego:
Wspomogę się przy tym okładką e-booka “Działalność nierejestrowana Wirtualnej Asystentki” Swoją drogą polecam e-book, jeśli zaczynasz działać ze swoimi małym biznesem i potrzebujesz poprowadzenia Cię za rękę w temacie działalności nierejestrowanej.
Na tej okładce na pierwszy rzut oka może się wydawać, że imię i nazwisko autorki i dwie linijki z tytułem są równo wyśrodkowane względem strony. Nie są. Wiesz, jak szybko można zrobić w tym błąd? Wystarczy, że jakiś element na okładce jest źle wyśrodkowany i będziesz potem pozostałe rzeczy na grafice wyśrodkowywać ręcznie względem niego. Czyli będziesz przesuwać element tak, żeby pokazała się środkowa linia. Będzie tutaj równo, ale tylko pod względem tych dwóch elementów, które w danej chwili wyśrodkowujesz.
Jak to zrobić najlepiej?
Korzystaj z opcji “Pozycja” -> “Wyśrodkuj”. Jeśli wyśrodkowujesz elementy na grafice, to jest to moim zdaniem skuteczny i sprawdzony sposób. Zwłaszcza jeśli pracujesz nad okładką e-booka lub innych materiałów. Bo tak jak wspomniałam, na pierwszy rzut oka wydaje się wszystko ok, ale już np. po wydrukowaniu materiału będzie tam widać takie małe zgrzyty 🙂
Oczywiście w tym przykładzie można było wyśrodkować ręcznie te elementy, korzystając z prowadnic. Ale jak więcej dzieje się na grafice, to możesz być to dużo trudniejsze.
Moja ulubiona funkcja
Pokażę Ci dziś jeszcze jedną niepozorną opcję, ale bardzo przyśpieszającą pracę. Korzystasz z innych skrótów klawiaturowych niż CTRL+C i CTRL+V? 🙂 Jeśli nie, to bardzo Cię zachęcam do używania skrótów. Zwłaszcza do kopiowania elementów na grafice przy pomocy klawisza ALT, a już ALT+Shift to prawdziwy game changer 😉
O co chodzi?
Przytrzymaj prawym przyciskiem myszy dany element, który chcesz skopiować i wciśnij ALT. I już. Bardzo wygodne kopiowanie. Wciśnij równocześnie Shift, a skopiujesz element w równej linii względem oryginału. Mega przydatne, a projekt równiutki 🙂
Jeśli dotąd nie korzystałaś z tych trzech funkcji, to koniecznie je wypróbuj!
Będzie mi miło, jeśli napiszesz w komentarzu, czy te wskazówki okazały się dla Ciebie pomocne. A może chcesz więcej takich mini porad o pracy w Canvie?
AUTORKA WPISU

Aleksandra Grabarczyk
Wirtualna Asystentka, Specka od grafik w worqAssist
Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści! Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!
Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do worqAssist na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.