Po Twojej głowie biega pomysł o wydaniu elektronicznej książki. Słyszałaś, że to może być niskobudżetowa opcja. Jednak wciąż nad tym pomysłem wisi myśl: czy warto? Czy to jest opłacalne? Czytaj dalej, bo niżej znajdziesz odpowiedź.

E-book nie musi być długi

W internecie znajdziesz już miliony e-booków. Wśród nich są takie pozycje, które mają 20 stron, a także znacznie obszerniejsze. Czy to, że jeden jest krótki, a drugi dłuższy oznacza, ile warta jest treść znajdująca się w środku?

Właśnie niekoniecznie. Wiele e-booków ma już zaledwie 20 stron, ale z treści czytelnik dowiaduje się często znacznie więcej niż po lekturze 300 stron niejednej książki.  Nie lejesz w nim wody, a jego treść to same konkrety. Sprzedasz w nim łatwo swoją wiedzę. Zatem im konkretniej piszesz, tym lepiej. 

Kiedy wydajesz tradycyjną książkę, jesteś przekonana, że powinna ona zawierać ok. 200 stron. I takie są też realia rynku wydawniczego.

Leżąc na sklepowej półce, książka wygląda dla klienta zachęcająco i sugeruje swoją objętością, że jej wnętrze to super ważna wiedza. Z publikacjami elektronicznymi jest inaczej. Tu liczy się konkret, a sama objętość to drugorzędna rzecz. 

Dla wielu autorów jest to najważniejszy argument za wydaniem swojego e-booka. 

Jego zawartość to głównie Twoja specjalistyczna wiedza. Podajesz w nim czytelnikowi jak na tacy same konkrety. Nie dodajesz kilkudziesięciu zbędnych stron, bo tak chce Twój wydawca. Tutaj Ty nim Jesteś i to Ty decydujesz, jak Twoja elektroniczna książka będzie wyglądać.

To najpiękniejsze uroki self-publishingu. 

E-book jest tańszy w wydaniu niż książka papierowa

To fakt. Nie płacisz za wydrukowanie każdej strony. A gdy Jesteś specem w swojej dziedzinie i specem od spraw technicznych:

  • projekt okładki,
  • rozkład treści w e-booku w szablonie,
  • jego graficzną stronę,
  • korektę,

zrealizujesz samodzielnie. Oczywiście nie musisz, ale dobrze gdy skorzystasz z usług profesjonalnego korektora. Unikniesz wtedy językowych wpadek. A wiem, że chcesz być profesjonalistą. 

E-book po zakupie przez klienta, wysyła się sam. To kolejny punkt, który pomoże Ci pozbyć się kosztów dystrybucji.

Gdy posiadasz już stronę internetową, która jest zbudowana na WordPressie, masz gotowego asa w rękawie. Do swojej strony łatwo dobudujesz sklep internetowy, podepniesz różne opcje płatności i ruszysz ze sprzedażą. Dobrym rozwiązaniem jest WooCommerce – darmowa wtyczka do WordPressa.

worqAssist - Twój sklep internertowy na WooCommenrce

Ile zarobisz na wydaniu e-booka?

Na początku nic. Mimo że nie masz wielu kosztów podczas pracy nad e-bookiem, nie zapominaj o swoim czasie. To on jest Twoim kosztem. Każda minuta spędzona na pisaniu, sprawdzaniu, tworzeniu, składaniu, przygotowywaniu do sprzedaży i promocji. To wszystko jest Twoim kosztem. Nawet jeśli wszystko robisz samodzielnie.

 

A co później? Później już tylko zarabiasz.

Gdy osiągniesz przychód, który pokryje Twoje poniesione koszty, już tylko zarabiasz. I to prawie 100% z każdej sprzedanej sztuki. Celowo piszę prawie, ponieważ musisz pamiętać, żeby uwzględnić koszty prowizji np. operatora płatności internetowych, podatków, kosztów domeny i serwera oraz innych.

Od pomysłu do sprzedaży e-booka dzieli Cię kilka chwil

To prawda. Dzisiaj masz pomysł i wystarczy, że tylko zaczniesz pisać. Jak tylko treść Twojego e-booka jest gotowa, przechodzisz do edycji, korekty, przygotowania okładki i sprzedaży. Cały ten proces może trwać nawet kilka dni. 

Wolisz pisać, a skład treści w książkę elektroniczną nie jest dla Ciebie już taki prosty? Jest na to sposób.

Skorzystaj z gotowych szablonów e-booka. TUTAJ znajdziesz te, które są przystosowane do edycji w PowerPoincie, darmowych Prezentacjach Google lub Keynote (MAC).

Nawet tę część pracy nad e-bookiem spokojnie przygotujesz w darmowych aplikacjach. Pozwalają one na zapisanie Twoich treści w formacie PDF. Jest to jeden z najpopularniejszych formatów sprzedawanych w internecie.

worqAssist pobierz szablon swojego ebooka

Wiele etapów tworzenia e-booka przejdziesz samodzielnie

 Tworzenie własnego e-booka podziel na kilka etapów. Każdy z nich możesz dodatkowo szczegółowo zaplanować. To pomoże Ci dobrze się zorganizować i szybko przejść od pomysłu do sprzedaży.

 

Etapy wydawania własnego e-booka: 

  1. Tworzenie treści – to etap twórczy. Tutaj skupiasz się za zaplanowaniu swojego dzieła i przygotowania jego środka.
  2. Projekt okładki – wizytówki Twojej elektronicznej książki. To ją będziesz pokazywać na każdym kroku podczas promocji i sprzedaży. 
  3. Skład e-booka – przygotowanie szablonu, w który włożysz swoje treści. Ten etap nie musi być długi, ani skomplikowany. Skorzystaj z gotowych rozwiązań, które szybko spersonalizujesz. Sprawdź je TUTAJ
  4. Przygotowanie dystrybucji – to czas na Twój sklep internetowy. Gdy masz już własną stronę www i jest ona zbudowana na WordPressie, skorzystaj z darmowych rozwiązań. Wykorzystaj WooCommerce. Przeraża Cię instalacja i przygotowanie Twojego sklepu? Napisz TUTAJ. Pomogę Ci stworzyć Twój sklep online.
  5. Promocja – to najbardziej energochłonny etap. Tutaj przygotuj wcześniej dokładny plan premiery i promocji swojego e-booka. Pamiętaj także o przygotowaniu serii maili, które wyślesz do subskrybentów swojego Newslettera (nie masz go jeszcze? Załóż czym prędzej!). Pamiętaj także o harmonogramie postów promocyjnych w Social Mediach (Facebook, Instagram). Korzystasz z reklam na Facebooku? To czas właśnie także na nie, ale spowodują one wzrost kosztów wydania e-booka. Skorzystaj z nich wtedy, gdy Twoja społeczność w Social Mediach nie jest zbyt duża.
  6. Sprzedaż – na tym etapie życzę Ci, żeby kolejne maile z informacją o nowej transakcji w Twoim sklepie wpadały jeden za drugim 😉

Większość z tych etapów przejdziesz w 100% samodzielnie. Może nawet wszystkie?

Gdy nie czujesz się na siłach, postaraj się o wsparcie. Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z Wirtualną Asystentką

Czy warto wydać e-booka? Odpowiedź jest w Tobie. To Ty Jesteś Autorem i to Ty decydujesz, czy Twój e-book ujrzy światło dzienne. 

Ja myślę, że warto. Widzę, jak moi klienci wydają kolejne publikacje elektroniczne i odnoszą sukcesy. Teraz czas na Ciebie. I Twój sukces

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.