Wysłuchaj Podcast Asystentki biznesów online!

Posłuchaj lub przeczytaj i dowiedz się, czy praca Wirtualnej Asystentki musi trwać 24h na dobę?

[spreaker type=player resource="episode_id=44121889" width="100%" height="200px" theme="light" playlist="false" playlist-continuous="false" autoplay="false" live-autoplay="false" chapters-image="true" episode-image-position="right" hide-logo="false" hide-likes="false" hide-comments="false" hide-sharing="false" hide-download="true"]

Główną misją Wirtualnej Asystentki jest uwalnianie czasu przedsiębiorców. Często jednak sama wpada w pułapkę pracy niemal 24h na dobę. Szewc bez butów chodzi… a Wirtualna Asystentka nie ma czasu na rozwijanie własnego biznesu, podnoszenie kompetencji, a  w skrajnych przypadkach nawet na życie!

Wiem, co mówię, sama przez to przechodziłam! Na własnej skórze przekonałam się, że stawianie zdrowych granic to absolutnie podstawowa umiejętność w pracy Wirtualnej Asystentki.

Dlatego przygotowałam dla Ciebie kilka tipów, które pomogą Ci odnaleźć Twoje osobiste work-life balance. 

Ile czasu poświęcałam na pracę w różnych etapach rozwoju worqAssist?

Swoją przygodę z Wirtualną Asystą zaczęłam od prowadzenia jednego fanpaga, tworzyłam zaledwie dwa posty tygodniowo. Jak możesz się domyślić, nie wymagało to ode mnie ogromnego nakładu pracy. Jednocześnie jednak pracowałam na etacie i miałam 9 miesięcznego niemowlaka w domu.  

Oczywiście z biegiem czasu tych zadań przybywało i znalezienie przestrzeni na ich realizację stawało się coraz trudniejsze. Na szczęście miałam ogromne wsparcie ze strony mojego męża. Pod koniec pracy na etacie, pracowałam nad zadaniami w worq Assist około 4 h dziennie, głównie wieczorami po 21. 

Później w miarę rozwoju firmy, kiedy miałam coraz więcej pracy, a nowi klienci zaczęli pojawiać się na horyzoncie, mogłam pozwolić sobie na ograniczenie etatu. Pracowałam po 6 h dziennie, a dwa dni w tygodniu miałam totalnie wolne. W tym czasie jednak moja firma zaczęła się dynamicznie rozwijać, więc cały ten czas i większość weekendów poświęcałam na pracę w worqAssist. Przyznam szczerze, że był to dla mnie ciężki okres. Udało mi się jednak osiągnąć mój wymarzony cel, zrezygnować z etatu i całkowicie poświęcić się działalności w worqAssist. 

Jak jest teraz?  Udało mi się ustalić optymalny dla mnie czas pracy, czyli od 4 lub 5 rano do 12.30. Czasami jeszcze zdarza mi się wskoczyć na chwilę po 21, jednak staram się tego unikać. 

Czy Wirtualna Asystentka musi pracować codziennie od 9 do 17?

Jak widzisz na moim przykładzie: absolutnie nie! Nie po to odchodzisz z etatu, by trzymać się sztywno określonych ram czasowych. To Ty decydujesz, w jakich godzinach i ile pracujesz. Warto jednak, żebyś jasno określiła czas swojej dostępności.

Ułatwi Ci to przyjmowanie kolejnych zadań i podejmowanie decyzji o współpracy z nowymi klientami. Często na samym wstępie usłyszysz bowiem pytanie o Twoją dostępność. Klient chce wiedzieć, kiedy może z Tobą porozmawiać, kiedy może liczyć na odpowiedź na maila, kiedy wykonasz konkretne zadanie.

Jak określić czas swojej dostępności?

Bardzo prosto: weź kartkę papieru, długopis i zapisz:

  • W jakich godzinach chcesz pracować?
  • W jakich godzinach możesz pracować?

Ważne, by realnie ocenić ilość czasu, który możesz poświęcić na pracę na danym etapie Twojego życia. Mając te informacje, wypisane czarno na białym, łatwo stworzysz swój własny grafik pracy. Jest jeszcze parę kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

➔ W jaki sposób chcesz rozwijać własny biznes jako WA? Promocja w internecie, prowadzenie social mediów, czy bloga, tworzenie własnych produktów – to wszystko wymaga sporego nakładu czasu.

➔ Czy chcesz się rozwijać i podnosić swoje kompetencje? W pracy WA często pojawiają się nowe zadania, które mogą wymagać od Ciebie nauki, przerobienia kursu, a także przećwiczenia zdobytych umiejętności w praktyce. Ciągły rozwój to ważny element w pracy WA, zaplanuj sobie na to czas.

➔ Czy chcesz pracować samodzielnie, czy zbudować zespół? W miarę jak będziesz przyjmowała nowe zadania, nowych klientów, może zacząć Ci brakować czasu. To dobry moment, by zastanowić się, czy nie potrzebujesz wsparcia.

Czy możesz zmienić czas swojej dostępności?

Jasne, kto Ci zabroni? Decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Wystarczy z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o tym klientów. Oczywiście może się zdarzyć, że któremuś z nich się to nie spodoba i będzie mieć do Ciebie pretensje.

Możesz potraktować taką sytuację jako swoisty test na “idealnego klienta”. Może to znak, że nie jest to osoba, z którą chcesz współpracować i czas poszukać nowego klienta.

Jak dzielę czas pomiędzy klientów i własną działalność?

Jestem osobą, która ma milion pomysłów na minutę. Ciągle snuję plany i marzenia o nowych projektach i produktach.

Jedynym problemem jest brak czasu. A to bardzo istotne, bym mogła na spokojnie zweryfikować, które z tych pomysłów warto wprowadzić w życie, a które niekoniecznie. Dlatego zdecydowałam się zaprosić kolejne osoby na pokład worqAssist.

Z czasem stworzyłyśmy naprawdę zgrany team, który wspólnym wysiłkiem sprawia, że worqAssist jest prężnie działającą machiną, a ja mam czas na realizację dodatkowych pomysłów.

Stawianie granic – niezbędna umiejętność w  pracy WA

Przechodząc przez różne etapy rozwoju mojego biznesu, nauczyłam się dbać o wydzielanie czasu, w którym nie patrzę w Asanę, Slacka, nie sprawdzam co 5 sekund maili od klientów.

W piątek  zaraz po skończonej pracy wyciszam wszystkie te aplikacje w moim telefonie. Oczywiście zdarzy mi się czasem zerknąć na jakieś powiadomienie, czy sprawdzić, czy nic się nie posypało, ale ograniczam to do minimum. Wszystko zostawiam na poniedziałek rano.

Zauważyłam, że jeżeli uda mi się w weekend naprawdę odpocząć, odciąć się od ciągłego klikania, to w tygodniu jestem dużo bardziej efektywna, a jakość mojej pracy jest o wiele wyższa. Może też tak masz? Sprawdź!

Jak planuję swój urlop?

Planowanie urlopu to podstawowa kwestia, kiedy prowadzisz swój biznes jako Wirtualna Asystentka. Ja w miarę możliwości robię to już na początku roku.

Pozwala mi to z dużym wyprzedzeniem dać znać moim klientom, kiedy mogę być niedostępna. Staram się też raz na kwartał zorganizować sobie tydzień wolnego.

W zależności od potrzeb  przeznaczam ten czas odpoczynek, zrobienie czegoś wyłącznie dla siebie lub rozwijanie mojego własnego biznesu.  

Czy praca Wirtualnej Asystentki musi zatem trwać 24 h na dobę? 

Nie i nie powinna! Tak samo jak żadna inna praca. Dbaj o siebie, zwłaszcza pracując dla siebie, prowadząc własny biznes online!

Podcast Wirtualnej Asystentki odsłuchasz także tutaj:

POBIERZ MP3

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.