Czy prowadzisz stronę internetową dla swojej firmy, a przy niej bloga? Już wieki temu założyłaś stronę na Facebooku dla swojej marki, a teraz pojawiasz się od czasu do czasu na Instagramie. Dodajesz tam posty, ale częściej zobaczę cię na Instastories. 

Robisz to wszystko? To znaczy, że już tworzysz treści. Już działasz na polu content marketingu. Rób to z głową i regularnie, a wiele zyskasz.

Wartościowe treści, czyli jakie?

Wiele biznesów przeszło w ostatnim czasie do świata online. A w nim tworzy się treści. Jednak czy na pewno wiesz, co to są wartościowe treści? 

Są to teksty i grafiki, nagrania audio i wideo, które pomagają twoim odbiorcom. Sprawiają, że potencjalni klienci mają okazję cię poznać. W tych treściach pokazujesz swój biznes i swoją eksperckość. 

Wiele treści, które udostępniasz, dajesz bezpłatnie. To one są twoją tajną bronią i przecierają ścieżkę. Dajesz w nich smaczki tego, co robisz. Prawda jest taka, że każdy wpis na blogu, każdy post w Social Mediach ma przyciągnąć ludzi. Pokazać co robisz i zachęcić do współpracy waśnie z tobą. To ich główne zadanie. Jak je realizujesz? 

Może wciąż nie wiesz, jak tworzyć te tytułowe wartościowe treści?

Twój temat

Czym się zajmujesz? Jaka jest tematyka treści, które serwujesz każdego dnia? Co robisz w swojej firmie? Sprzedajesz własne produkty? A może jesteś Wirtualną Asystentką i świadczysz usługi?

Na początek określ temat swojej działalności. A żeby to zrobić, wyznacz sobie swój własny, spersonalizowany cel. Odpowiedz na pytanie: co chcesz osiągnąć?

Mając ten krok za sobą, skup się na swoim celu. Zadawaj sobie pytania pomocnicze i znajdź sposób na przekazanie zajawek tematycznych w taki sposób, żeby:

 1. zainteresować odbiorców,
 2. pomóc im w rozwiązaniu niuansów, w których ty jesteś świetna,
 3. zainspirować,
 4. i najważniejsze: zrealizować swój cel.

Zdaję sobie sprawę, że wybór tematu, którym się zajmujesz, jest trudny. W końcu każdego z nas interesuje miliard rzeczy, a nowości pojawiają się i bombardują nas z każdej strony przez cały czas.

Dlatego proponuję Ci znaleźć 1 temat główny, który połączysz sprytnie z innymi. A żeby w ogóle zacząć (bo bywa to trudne) zrób burzę mózgów – na papierze. Tak, na papierze koniecznie, bo wtedy twój mózg łapie i skleja w całość najwięcej. To jest ci teraz potrzebne.

Moim tematem (ok, przyznaję, że trochę psim swędem) został content marketing, czyli tworzenie treści. Dopiero jakiś czas temu przejrzałam na oczy i zobaczyłam, że to moja główna domena całej wirtualnej działalności. Tworzę treści, całe ich harmonogramy i  je realizuję z moimi klientami.

Content marketing to punkt łączący dosłownie wszystko, co robię. Dlaczego więc miałabym nie wyjść od niego i ten temat ciągnąć jak psa za ogon? Właśnie to robię 😉 

Format wartościowych treści

Masz już temat? Jeśli nie, przeskocz kilka linijek wyżej i zrób tę burzę mózgów. Pomoże ci ona go znaleźć. 

Gdy temat już ogarnęłaś, czas na wybór formy, w jakiej zaczniesz tworzyć.

Format twoich treści zależy od tego, w czym ty czujesz się najlepiej. Dla jednych są to słowa na blogu, dla innych długie opisy na Instagramie, a jeszcze dla innych wideo. 

Określ sposób pokazania tego, co chcesz powiedzieć.

Z jakich form możesz wybierać?

 • wpisy na blogu,
 • posty w Social Mediach,
 • filmy na YouTube,
 • podcast,
 • webinar, szkolenia online, live na Facebooku i Instagramie,
 • e-booki,
 • newsletter,
 • inne.

Na początek mierz siły na zamiary. Wybierz 1 lub 2 formaty i zostań w nich mistrzem. Dopiero potem idź w kolejne. Uwierz, lepiej skupić się na 1 formie, niż łapać wiele srok za ogon…

Content Plan, czyli?

Jaką jesteś duszą? Lubisz wszystko skrzętnie zaplanować i przygotować, czy działasz ad hoc? 

Content Plan to harmonogram treści, który przygotujesz wcześniej i realizujesz. Mając go, nie zastanawiasz się za 5 dwunasta, co teraz podać fanom na Fanapage’u… A na blogu? Pojawi się coś w tym miesiącu, czy jednak nadal nie wiesz, o czym pisać?

Gdy masz plan, a wcześniej znasz doskonale swój temat, nie masz takich dylematów. Ze spokojem czekasz, aż zaplanowane treści same się opublikują, a Ty zaczniesz je promować, w tle tworząc już kolejne.

Nie masz pomysłu na treści dla swojego biznesu?

Spotkajmy się. Pomogę przygotować ci plan treści, który porwie twoich potencjalnych klientów.

Dziękuję Ci za przeczytanie moich treści!  Poświęciłam mnóstwo czasu, tworząc je dla Ciebie. Dlatego będzie mi miło, jeśli dasz mi informację zwrotną w komentarzu!


Podziel się linkiem do tego artykułu – podziel się tym artykułem z innymi! Udostępnij go swoim znajomym.

Nie zapomnij o pozostawieniu komentarza – Twoje zdanie jest dla mnie ważne. Czytam je wszystkie i biorę do serca!
Dołącz do mnie na instagramie i facebooku – zyskasz porcję nowej wiedzy.